آزمون هوش هیجانی برادبری و گریوز


تعداد سوالات
28
مدت زمان
5 دقیقه

شروع آزمون


آزمون هوش هیجانی برادبری (Bradberry EQ) توسط دکتر تراویس برادبری و دکتر جین گریوز در سال 2004 تدوین شده است. این آزمون به شما می گوید که کدام مهارتها، نقاط قوت شما است و کدام نقاط احتیاج به تقویت دارد. با انجام این آزمون به تمایلات و رفتارهای تان بیشتر پی خواهید برد .

عوامل مورد بررسی در این آزمون:

الف: خود آگاهی هیجانی: به معنای توانایی آگاه بودن و فهم احساس خود که شامل موارد زیر می باشد:


 • خود ابرازی: توانایی ابراز احساسات، باورها و افکار صریح و دفاع از مهارت های سازنده و بر حق خود.
 •  عزت نفس: توانایی آگاه بودن از ادراک خود و پذیرش خود و احترام به خود.
 •  استقلال: توانایی هدایت افراد و اعمال خود و آزادبودن از تمایلات هیجانی.
 • خود شکوفایی: توانایی درک ظرفیت‌های بالقوه و انجام دادن آنچه قابلیت انجام دادن دارد. تلاش برای انجام دادن ولذت بردن.


ب: خود مدیریتی: به معنای کنترل خود و تحمل فشار روانی، توانایی مقاومت کردن در برابر رویدادها، موقعیت‌های آزمایشی، همچنین تحمل کنترل هیجانات خود که شاملموارد زیر می باشد:


 • انعطاف پذیری: توانایی سازگاربودن افکار و رفتار با تغییرات محیط و موقعیت‌ها.
 • شادمانی: توانایی احساس خوشبختی کردن با زندگی خود، لذت بردن از خود و دیگران، داشتن احساسات مثبت، صریح، مفرح و شوخ.
 • خوش بینی: توانایی زیرکانه ی نگاه کردن به زندگی و تقویت نگرش‌های مثبت حتی در صورت بروز بدبختی و احساسات منفی


ج: آگاهی اجتماعی: • توان حل مسئله: توانایی تشخیص و تعریف مشکلات و همزمان توانایی خلق کردن و تحقق بخشیدن به راه حل‌های موثر و بالقوه.
 • آگاهی به واقعیت و واقع گرایی: توانایی سنجش هماهنگی بین چیزی که به طور هیجانی تجربه شده و چیزی که به طور واقعی وجود دارد.


د: مدیریت رابطه:


 • روابط فردی: توانایی ایجاد و حفظ رابطه ی رضایت بخش که به وسیله ی نزدیکی های عاطفی، صمیمیت و محبت کردن توصیه می‌شود.
 • همدلی: توانایی آگاه بودن و درک احساسات دیگران و ارزش دادن به آن.
 • مسئولیت پذیری اجتماعی: توانایی بروز خود به عنوان یکی از اعضای گروه که دارای حس همکاری موثر و سازندگی می‌باشد.


 افرادی که از سطح نامطلوبی از هوش هیجانی برخوردار هستند، علاوه بر اینکه نمی توانند از ظرفیت های خود در کسب و کار استفاده کنند، پژوهش ها نشان داده اند که این افراد در بلندمدت دچار مشکلات سلامت جسمی از قبیل بیماری قلبی، سرطان و فشارخون بالا، مشکل خواب (به خواب رفتن یا در خواب ماندنسردرد، ناراحتی های معده و سوءهاضمه، احساس خستگی، کاهش اشتها، تب، فراموشی، پشت درد و تپش قلب تندتر از حد معمول می‌شوند

سرکوبی عواطف و احساسات خشم آلود و منفی، باعث به وجودآمدن نوعی احساس آرامش ظاهری و کاذب می‌گردد و سبب می‌شود ابراز عواطف منفی به حداقل برسد. پژوهش ها نشان داده‌اند که هرچند ممکن است فروخوردن خشم از لحاظ رفتاری نشانه ی مثبتی تلقی شود، اما به همان اندازه بیرون ریختن خشم باعث افزایش فشار خون فرد می‌گردد. از طرف دیگر، استفاده از مکانیسم های دفاعی چون انکار و سرکوبی می‌تواند سبب پیشرفت سرطان در بیمار شود. خشم فروخورده، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری های عروق کرونر و یا گسترش آنها می‌شود. بنابراین همان گونه که ملاحظه می‌کنید خشم مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند.

دشمنی و خصومت نیز همانند خشم با مشکلات جسمی نظیر بیماری قلبی ارتباط دارد. یکی از دلایل ساده ی ارتباط بین هیجانات منفی، نظیر خشم و اضطراب با مشکلات سلامت جسمی این است که هنگامی که ما در سطح بالایی از هیجانات منفی قرار داریم، الگوهای فکری ما تا حد زیادی مختل می‌شود و در نتیجه ظرفیت محافظت از سلامت جسمی کاهش می‌یابد و سیستم دفاعی بدن ما ضعیف می‌شود. ما می‌توانیم یاد بگیریم که خشم و سایر هیجانات منفی را به مقدار مناسب بروز دهیم. به طور کلی خشم در ما به دلیل سیستم اعتقادی معیوب مان پدید می آید.

آلبرت آلیس، روان درمانگر امریکایی عبارت "باورهای نامعقول" را برای آن به کار برده است. همه ما می‌توانیم یادبگیریم که چگونه این باورهای نامعقول را به حداقل برسانیم و آن‌ها را به باورهای معقول، یعنی باورهایی که در زندگی روزمره ما عملی تر هستند و بر پایه ی ارزیابی زمینه های زندگی واقعی قرار دارند، تبدیل کنیم. به همین ترتیب، مدیریت موثر سایر جنبه های هیجانی نیز همواره قابل فراگیری است.

بسیاری از انسانهای موفق در حوزه کسب و کار و حوزه های فردی، الزاما هوش یا تحصیلات فوق العاده ای نداشته اند. تست و تایپ از موثرترین فاکتورها در موفقیت این افراد را هوش بالای هیجانی، می داند. نکته ی قابل توجه در هوش هیجانی این است که این هوش، قابل ارتقا و اکتسابی می باشد. تست و تایپ آگاهی از سطح هوش هیجانی را از اولین گام های آغاز موفقیت می داند. برای شروع مسیر موفقیت ترکیب و استنباط از تفاسیر سایر آزمونهای روانشناسی استاندارد در حوزه کسب و کار، توصیه می گردد

تست و تایپ توصیه می نماید از آزمون هوش هیجانی بار_ان که 15 عامل را در هوش هیجانی ارزیابی می نماید و هر عامل را جداگانه امتیاز می دهد و آزمون هوش چند گانه  گاردنر که 8 نوع هوش، از هوش های شناخته شده را به تفکیک مورد ارزیابی قرار می دهد، استفاده نمایید.


مواردی که باید در هنگام پاسخ دهی به سوالات این آزمونمورد توجه قرار دهید:


ارزیابی واقعی و دقیق مهارتهای هوش هیجانی به اراده ی شما برای پاسخ دهی دقیق وابسته است. برای این کار باید عمیقاً فکر کنید که در وضعیت‌های مختلف چگونه رفتار می‌کنید. در پاسخ دادن به موارد زیر توجه کنید:

الف)ابتدا از طرز تفکر و رفتار خود در وضعیت‌های مختلف، در ذهنتان تصویری واضح و شفاف ایجاد کنید.(همه وضعیت ها را در نظر بگیرید، نه فقط وضعیت هایی که به خوبی ازعهده ی آن‌ها بر می آیید.) 

ب)سپس، بگوییدکه هرچندوقت یکبار یا با چه فراوانی، رفتار ذکر شده در سوال را انجام می‌دهید.


شروع آزمون