تست کهن الگوی اسطوره ای زنان


تعداد سوالات
91
مدت زمان
30 دقیقه

شروع آزمون


آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان (Women Archetypes) الگوی ناخودآگاه انرژیهای روان زنانه را مورد سنجش قرار می دهد. آرکتایپ زنان در این آزمون نمادهای اسطوره ای زنان برگرفته شده از الهه های یونانی هستند. بررسی انرژی آرکی تایپهای زنان یکی از راه های شخصیت شناسی زنان است. به عقیده روانشناسان اسطوره شناسی کهن الگوهای زنان میتواند به رمز گشایی شخصیت روانی فرد در زندگی او منجر شود. آرکه تایپهای زنان همان الگوهای روانشناسی زنانه هستند که میتواند علت برخی از رفتارهای آدمیان را توجیه و پیش بینی نماید.

تاریخچه روانشناسی زنان با الگوهایی به نام آرک تایپهای زنان
نظریه ی کهن الگوهای اساطیری یا آرکتایپ‌ها (Archetype) اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ روانپزشک و متفکر سوئیسی مطرح شد. یونگ را به همراه فروید از بنیان گذاران دانش نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند. محققین درباره ی یونگ بیان کرده‌اند که "هرچه فروید ناگفته گذاشته، یونگ تکمیل کرده است." یونگ پس از تحلیل ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی به منظور مشخص کردن انواع تیپ‌های شخصیتی و الگوهای رفتاری، نظریه ی آرکتایپ‌ها را ارائه داد. وی معتقد بود که انسان‌ها بر طبق الگوهای از پیش تعیین شده که ریشه در ناخودآگاه فردی و جمعی دارند، رفتار می‌کنند.

یونگ پدر روانشناسی تحلیلی پس از ارائه تئوری آرکی تایپها سوالات زیادی را در ذهن بسیاری از روانشناسان به وجود آورد. از نظر یونگ برای کمک به افراد از نظر روانشناسی ابتدا لازم است ضمیر ناخود آگاه فرد مورد بررسی قرار داده شود. یکی از این موارد بررسی آرکتایپ ها می باشد. یونگ در آخرین مقالات خود به علم نجوم اشاراتی کرده بود و شباهت هایی را در الگوهای ضمیر ناخود آگاه و علم ستاره شناسی مطرح کرده بود. یکی از شاگردان یونگ به نام دکتر جین شینودا بولن روانپزشک و نویسنده آمریکایی این رابطه را در الگوهای خدایان یونانی پیدا کرد که هر کدام از آن ها ارتباط نزدیکی با علم نجوم نیز داشتند. او با تاثیر از یونگ کتاب های متعددی در زمینه ی روانشناسی کهن الگویی نوشت. معروفترین کتاب های جین شینودا بولن «
خدابانوان درون زنان » و « خدایان درون مردان » است. او اعتقاد دارد که هر کهن الگوی مردانه و زنانه، در برگیرنده الگوی رفتاری و تمایلات و نیازهایی خاص خود است. با شناخت کهن الگوهای فعال در هر تیپ شخصیتی، توانایی پیش بینی نیازها و استعدادها، نقاط ضعف و قوت را خواهیم دانست و به طبع این شناخت، توانایی مدیریت خود در مسیر موفقیت امکان پذیر می‌گردد.

تیپ های شخصیتی زنان در آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان کدامند؟

در این نظریه کهن الگوی اسطوره ای زنان هفت الگوی رفتاری برای زنان، به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

قابل ذکر است معمولا تیپ شخصیتی هر فرد، ترکیبی از دو یا چند کهن الگو ( آرکتایپ )، می باشد که البته هیچ کهن الگو بر دیگری برتری ندارد و از دیدگاه کسب و کار هر کدام مناسب موقعیت خاصی هستند.

 

تست و تایپ بر این عقیده است که با شناخت عمیق کهن الگوها و ترکیب تفاسیر آن با سایر ابزارهای استاندارد روانشناسی در حوزه کسب و کار، می توان تصویری چند بعدی از تیپ های شخصیتی استنباط نمود. از نظر تست و تایپ این تفاسیر چند وجهی، لازمه و اولین قدم جهت رسیدن به تعامل سازنده در محیط کار، مذاکرات نتیجه بخش، رشد کسب و کار، برندها و پرسنال برندینگ می باشد.

نکاتی در رابطه با جوابدهی به سوالات آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان:

در پاسخ به سوالات آزمون کهن الگوی اسطوره ای زنان همانند ازدواج، فرزندان، شغل و ... در صورتی که هنوز ازدواج نکرده اید یا فرزند ندارید و یا شاغل نشده اید و ...، گزینه ای را انتخاب کنید که برای خود پیش بینی می کنید. 

در سایر موارد فقط گزینه ای را انتخاب کنید که به ویژگیها و شخصیت حال حاضر شما مربوط می شود، نه ویژگیهایی که می خواهید داشته باشید و یا دیگران از شما توقع دارند.

آیا فقط زنان باید به سوالات کهن الگوی اسطوره ای زنان پاسخ دهند؟

از آن جا که انرژیهای زنانه به نام آنیما در وجود هر مردی نیز حضور دارند، تست و تایپ توصیه می کند مردان نیز به سوالات این بخش پاسخ دهند.


شروع آزمون