تست نئو با گزارش کامل


مبلغ آزمون
589,000 برای مدت محدود 299,000 ریال
تعداد سوالات
240
مدت زمان
30 دقیقه

شروع آزمون دانلود نمونه نتیجه آزمون


تست شخصیت شناسی پنج عاملی نئو NEO PI-R با نام تست شخصیت Big Five یا پنج عامل بزرگ شخصیت هم شناخته می‌شود. تست نئو یکی از پرکاربردترین آزمون‌ها در زمینه استخدام و جانشین‌پروری کارکنان است که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه مدیریت منابع انسانی سازمانهای بزرگ و کوچک قرار گرفته است. تست نئو که با نام BIG 5 نیز مشهور است، 5 عامل اصلی را در افراد گزارش می‌دهد که در هر عامل 6 زیرگروه قرارداد و در کل شامل 30 زیر عامل میباشد. علاوه بر آن تست نئو خروجی‌های مدیریتی و تخصصی دیگری هم دارد که میتوانید در نمونه pdf  تست نئو سایت تست و تایپ بررسی کنید. نام کامل تست نئو به انگلیسی NEO - Personality Inventory -Revised است.

تفسیر کامل آزمون نئو با کاربرد استخدام و نگهداشت پرسنل در سایت تست و تایپ در اختیار شما قرار دارد. تست نئو افسردگی را هم مورد سنجش قرار میدهد که به همین علت گاهی با این نام نیز شناخته می شود. انجام تست نئو با گزارش کامل و در نسخه 240 سوالی توصیه میشود زیرا اطلاعات دقیق‌تر و موثق‌تری را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد. تست پنج عامل بزرگ شخصیت یا همان تست نئو آنلاین در اختیار کاربران می‌باشد.

تست نئو چیست؟

پرسشنامه 5 عاملی شخصیت ابعاد متنوعی را از شخصیت افراد مورد بررسی قرار میدهد. پرسشنامه Big 5 این قدرت را دارد تا بتواند برای سازمان ها پیش بینی عملکرد شغلی را نیز انجام دهد. بدین معنا که فرد آیا میتواند خروجی های مورد انتظار را برای سازمان به ارمغان بیاورد یا خیر؟ برای اطلاعات دقیق تر می توانید نمونه خروجی pdf سایت تست و تایپ را مطالعه بفرمایید. 

تست نئو چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

1. آزمون نئو می تواند سلامت روان فرد را برای ما بسنجد.

2. تست نئو می تواند میزان برونگرایی فرد را به ما در حوزه های مختلف نشان دهد.

3. آزمون نئو این امکان را به ما می دهد انعطاف پذیری فرد را نسبت به تغییرات محیطی بسنجیم.

4. تست نئو میزان مسئولیت پذیری و شایستگی فرد را به ما نشان می دهد.

5. آزمون نئو میزان کار تیمی و توافق فرد با دیگران را برای ما روشن می کند. 

علاوه بر موارد بالا که خود جزئیات زیادی دارد، میتوانیم میزان بهره‌وری سازمانی و توانایی های مدیریتی و آموزش پذیری فرد را هم مورد سنجش قرار دهیم.  به صورت کلی مدل پنج عاملی شخصیت امکان تطابق شغل و شخصیت را با دقت زیاد فراهم می‌آورد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات معتبر جهانی در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی و منابع انسانی که در پایگاه داده های معتبر مانند السیور ایندکس شده اند مراجعه بفرمایید. 

پنج عامل اصلی شخصیت که در تست نئو مورد بررسی قرار می گیرند

پنج عامل شخصیت مورد سنجش در تست نئو عبارتند از:

1.شاخص روان آزردگی (Neuroticism) در تست نئو

از جمله ابعاد گسترده شخصیت، مقایسه سازگاری، ثبات عاطفی فرد با ناسازگاری و عصبیت یا روان آزردگی است. داشتن احساسات منفی مانند غم، برانگیختگی، خشم، احساس گناه، احساس کلافگی دائمی ، مبنای این شاخص را تشکیل می‌دهند. از آنجا که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارد، در زن و مردی که دارای نمره بالا در این شاخص باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که دارای باورهای غیر منطقی باشند. قدرت کمتری در کنترل تکانه‌ها Impulses داشته باشند و میزان سازش ضعیف تری با دیگران و شرایط استرس زایی را نشان دهند.

2.شاخص برون گرایی (Extraversion) در تست نئو

برون‌گراها افرادی اجتماعی هستند. این گونه افراد دوستدار دیگران بوده و تمایل به شرکت در اجتماعات و مهمانی دارند. در عمل قاطع، فعال و حراف یا اهل گفتگو هستند. هیجان و تحرک را دوست دارند و به موفقیت در آینده امیدوارند. در مقابل برون گرایان که به روشنی قابل توصیف هستند، درون‌گرایان را نمی‌توان به سادگی توصیف کرد. در برخی جوانب، درون گرایی رامی‌توان با نبود ویژگی‌های برون‌گرایی توصیف نمود. درون‌گرایان افرادی محافظه کار، مستقل و تکرو هستند. ولی به هیچ وجه تنبل، کند یا دوست نداشتنی نیستند. درون‌گرایان معمولاً تنها هستند. البته این مطلب به معنای آن نیست که اضطراب اجتماعی دارند. درون‌گرایان کنجکاو هستند و علاقه زیادی نیز به پژوهش دارند.

3.شاخص گشودگی (Openness to Experience) در تست نئو

مقیاس‌ گشودگی یا تجربه پذیری اگر بالا باشد، نشان می‌دهد که فرد زندگی سرشار از تجربه را دوست دارد و در باروری تجارب درونی و دنیای پیرامون کنجکاو است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند و در مقایسه با افراد بسته، احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند. معمولاً این شاخص ارتباط مثبتی با هوش دارد و افراد دارای تحصیلات بالاتر در این شاخص نمره بیشتری کسب می‌کنند. مردان و زنان دارای نمرات پایین در این شاخص کسانی هستند که در رفتار، متعارف و در ظاهر، محافظه‌کار به نظر می‌رسند. این افراد موضوعات رایج را بهتر از موارد غیر مرسوم می‌پسندند.

4.شاخص موافق بودن (Agreeableness) در تست نئو

فرد موافق، نوع‌دوست است. با دیگران احساس همدردی می‌کند و مشتاق کمک به آنها است و اعتقاد دارد که دیگران نیز با او همین رابطه را دارند. در مقابل شخص نا موافق یا مخالف، خود محور بوده و به قصد و نیت دیگران مظنون است و بیشتر از اینکه همکاری کند اهل رقابت است. به نظر می‌رسد که این شاخص به سمت جنبه‌های مثبت اجتماعی و سلامت روانی بیشتر سوق دارد. افراد موافق، محبوب‌تر از افراد مخالف هستند. با توجه به اینکه دفاع از حق فردی اولویت دارد، اما داشتن ویژگی موافق بودن همیشه خوب نیست. هیچ یک از دو قطب این شاخص دارای منزلت اجتماعی برتر نیستند. همچنین نمی‌توانیم بگوییم کدام گروه از کسانی که در قطب‌های این شاخص قرار می‌گیرند، سلامت روانی بهتری دارند. نمره پایین در این شاخص معمولاً با ویژگی‌های اختلال شخصیت، خودشیفته، ضد اجتماعی و پارانوئید همراه است. در حالی که نمره بالا با اختلال شخصیت وابسته همراهی دارد.(کاستا ومک کرا 1990).

5.شاخص با وجدان بودن (Conscientiousness) در تست نئو

برخی این شاخص را تمایل به موفقیت نامیده‌اند. فرد با وجدان، دارای هدف و خواست‌های قوی و مشخص است. در جنبه‌های مثبت این شاخص، افراد دارای نمره‌های بالا در زمینه‌های حرفه‌ای و دانشگاهی افراد موفقی هستند و در جنبه‌های منفی، نمره ی بالا همراه با ویژگی‌های ایرادگیری‌های کسل کننده، وسواس به پاکیزگی و یا فشار فوق العاده به خود در امور کاری و حرفه‌ای دیده می‌شود. افراد دارای نمره بالا در این شاخص افراد‌ی دقیق ، وسواسی، وقت شناس و قابل اعتماد هستند. افراد دارای نمره پایین را نباید افرادی فاقد پایبندی به اصول اخلاقی دانست، بلکه این افراد معمولاً دقت کافی را برای انجام کارها از خود نشان نمی‌دهند و در جهت رسیدن به اهداف خود نیز چندان اصراری ندارند و پیگیر نیستند.

اعتبار و روایی آزمون نئو

اعتبار دراز مدت تست نئو NEO مورد ارزیابی قرار گرفته است. یک مطالعه 6 ساله روی مقیاس‌های O ، E ، N ضریب‌های اعتبار مورد قبولی را نشان داده است. ضریب‌های اعتبار دو عامل C و A به فاصله 3 ساله نیز توسط کاستا و مک‌کرا مناسب گزارش شده است. در یک مطالعه 7 ساله از ارزیابی‌هایی که در آن کل تست نئو به کار رفته بود، ضرایب اعتبار مورد قبول برای عوامل اصلی 5 گانه در مردان و زنان به دست آمده است. 

آزمون نئو در ایران هنجاریابی شده است و تست و تایپ بر اساس میانگین ها و انحراف معیار های جامعه ایرانی تحلیل این آزمون را ارائه داده است. برای شناخت چند بعدی، تست و تایپ توصیه می کند در کنار این آزمون، از تفسیر و تحلیل سایر آزمون های معتبر نیز استفاده نمایید و اگر برای سازمان خود بهره می برید حتما از پنل سازمانی و گروهی استفاده نمایید تا اطلاعات جامع تری را در اختیار داشته باشید. 

 


شروع آزمون دانلود نمونه نتیجه آزمون