ویژگیهای شخصیت بلغمی در تست مزاج شناسی ( آیزنک )

کسی که طبع بلغمی‌ دارد شخصیتی درونگرا و مطیع است که برای خدمت به مردم آماده‌است.

کسی که طبع بلغمی‌ دارد طوری رفتار نمی‌کند که خود را برتر از دیگران نشان دهد. علاقه دارد تا دیگران را خوشحال کند و تمایلات خودش برایش زیاد مهم نیست حتی اگر آن میل و تمایل بسیار حیاتی باشد. همواره خود را به عنوان آخرین نفر قلمداد می‌کند. در مشاجره‌ها دنبال صلح و دوستی است و تا جایی که ممکن باشد هزینه‌های این صلح را می‌پردازد. درگیری بلغمی را می‌ترساند و هیچ وقت شروع کننده آن نیست و یا به آن دامن زدن نمی‌زند.شخصیت بلغمی اگر وارد ماجرای دعوا شود سریع افسرده می‌شود و به دنبال راه فرار می‌گردد تا پیروزی در آن. اگر با این شرایط روبه رو شود اعتراف خواهد کرد که اشتباه کرده‌ تا از خصومت بپرهیزد. شخصی با طبع بلغمی ، اعتقادی به این ندارد که می‌داند. هیچ علاقه‌ای به این که برنده باشد ندارد و فقط به صلح فکر می‌کند. معمولاً رفتار خوبی دارد و شورش علیه قوانین به او استرس وارد می‌کند و مدام با نگرانی خواهد گفت " آیا واقعا من باید این کار را انجام دهم؟" و یا اینکه "من به دردسر خواهم افتاد!" فرد بلغمی‌ هرگز و هرگز دوست ندارد دیگران را برنجاند و همواره اولویت را به دیگران می‌دهد. این رفتار به دلیل کمبود اعتماد به‌نفس نیست بلکه به این خاطر است که اگر دیگری را برنجاند احساس ناراحتی عمیق و ریشه‌داری در خودش به وجود می‌آید. شخصیت بلغمی بسیار سریع عذر خواهی می‌کند و خودش را قربانی خوشحال بودن دیگران می‌کند. در فردی با طبع بلغمی ، همدردی فراوان وجوددارد و به راحتی می‌تواند احساسات و نیازهای دیگران را پیش بینی کند و در جهت آن قدم بردارد تا رضایت بقیه را کسب کند. شخصیت بلغمی در گفتن نه مشکل دارد و با چیزهایی که آزارش می‌دهد کنار می‌آید تا دیگران را خشنود کند. کس که طع بلغمی دارد بسیار قابل اعتماد است و اگر قولی بدهد به آن عمل می‌کند. شخصیت بلغمی‌ از اینکه کاری را درست انجام ندهد می‌ترسد و خودش را سرزنش می‌کند حتی اگر تقصیر بقیه باشد تا دیگران را خوشحال کند. سعی می‌کند طوری صحبت کند تا دیگران را آشفته نسازد. شخصیت بلغمی بیشتر حامی است تا منتقد.

دو دل بودن و بی تصمیمی در طبع بلغمی

شخصیت بلغمی تصمیم‌گیری را به دیگران واگذار می‌کند و اگر در موقعیتی قرار بگیرد که بخواهد تصمیم بگیرد بسیار ناراحت می‌شود و فشار زیادی را تحمل می‌کند زیرا نمی‌تواند خود را در نقش یک رهبر یا لیدر ببیند. کسی که طبع بلغمی دارد پیرو است و کارها را زمانی به بهترین نحو انجام می‌دهد که به او گفته شود چه کاری را انجام دهد. در صحبت‌های فرد بلغمی کلماتی مانند فکر می‌کنم، شاید، احتمالاً دیده می‌شود تا کلمات امری مانند شما باید کاری را انجام دهید یا شما می‌توانید کاری را انجام دهید دیده می‌شود. شخص بلغمی‌ دوست دارد کاری را انجام ندهد تا اینکه کاری یا چیزی را خراب کند. کسی که طبع بلغمی‌ دارد اگر به مشکلی بر بخورد یا متوقف می‌شود و یا سرگردان می‌شود. دوست دارد دور مشکلات بچرخد تا اینکه به قلب مشکلات راه یابد. به همین دلیل نظر خود را به راحتی و تحت تاثیر هر کسی عوض می‌کند.

آرامش برای کسی که طبع بلغمی دارد در چیست؟

کسی که طبع بلغمی دارد درونگرا است و از تنهایی خود لذت می‌برد. فرد سوداوی هم درونگرا است اما یک بلغمی به نسبت یک فرد سوداوی‌ ، به مراتب بیشتر در اجتماع حضور دارد زیرا مثل یک سوداوی‌ کمالگرایی قائل نیست و دیگران را قضاوت نمی‌کند. شخص بلغمی از بودن در کنار دوستان خود لذت می‌برد و بسیار به آن‌ها وفادار است حتی اگر از او سوء استفاده بشود. زیرا دیگران را قبل از خود ارجح می‌داند و اگر هم بخواهد نمی‌تواند زیرا فکر می‌کند طرف مقابل به آن‌ها نیاز دارد. کسی که شخصیت بلغمی دارد نسبت به خشم واکسینه است و تنها ممکن است بعد سالها مورد سوء استفاده واقع شدن حرفی بزند. حتی ممکن است گریه کند و خودش را سرزنش کند تا به کسی پرخاش کند. شخصیت بلغمی آرام و ساکت است و به‌دور از هر گونه سورپرایزی است. در مکان‌ها و موقعیت‌های آشنا اظهار نظر می‌کند اما هنگامی که در محیط جدید واقع می‌شود مضطرب می‌شود. به دنبال هیجان نیست و محیط‌های آرام و قابل پیش بینی را دوست دارد. کسی که طبع بلغمی دارد، بسیار آرام است و نظر خودش را بیان نمی‌کند. از قضاوت شدن توسط دیگران می‌هراسد و دوست ندارد با قضاوت خود دیگران را برنجاند. این فرد شنونده‌ی خوبی است و همواره در گفتگوها حمایتگرانه پاسخ می‌دهد. شخص بلغمی به عنوان آدم خوب یا خاکی تعریف می‌شود. او به ندرت احساسات خود را بروز می‌دهد. شخص بلغمی برخلاف شخص دموی که ممکن است برای نشان دادن احساسات خود جیغ بکشد و سر و صدا کند، دوست دارد با یک لبخند یا اخم احساسات خود را بروز دهد. بروز عشق او نیز دورنی است. 

نقش شخصیت بلغمی در اجتماع

در زمان‌های قدیم شخص بلغمی همان کسی بود که به عنوان پیرو محض در خدمت روستا یا قبیله خود بوده‌. فرد مستقلی نبوده اما بدون او نیز کاری پیش نمی‌رفته است. در دنیای امروز این افراد بیشتر کارمند دفتری و یا در کارهای خدماتی فعالیت دارند.

چرا دو نفر که شخصیت دموی دارند بازهم با هم متفاوت هستند؟

تست طبایع یا آیسنک ، شخصیت افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اما چیزی که ما از افراد مشاهده میکنیم، در محیط کار یا خانه و یا در اجتماع ؛ رفتار آدم‌ها است. شخصیت لایه‌ای درونی تر نسبت به رفتار است. شخصیت ثابت است و قابلیت تغییر ندارد ولی رفتار میتواند تحت تاثیر عوامل محیطی از قبیل تشویق و تنبیه و یا یادگیری اجتماعی تغییر کند. افراد معمولا در تعامل با یکدیگر، رفتار طرف مقابل را درک میکنند زیرا که بیرونی ترین سطح از لایه‌های ذهن و روان است. برای همین است که معمولا افرادی با شخصیت مشابه، اما با تفاوت های زیاد در نمود اجتماعی مشاهده میکنیم. تست و تایپ پیشنهاد میکند برای اطلاع از سبک رفتاری و شناخت بیشتر از خود و دیگران ، تست دیسک با گزارش کامل را انجام دهید.