ویژگیهای شخصیت سوداوی در تست مزاج شناسی ( آیزنک )

فرد سوداوی از نظر روحی بسیار حساس، کمال گرا و درونگرا است.

کمالگرایی یکی از مزیت‌های طبع سوداوی است. کسی که طبع سوداوی دارد ایده‌آل‌گرا است و دوست دارد تا کارها بسیار مطابق اصول پیش رود و هنگامی که به این صورت نباشد بسیار تحت استرس و تنش قرار می‌گیرد. شخصیت سوداوی برای خود و اطرافیانش استانداردهای بالا و غیر واقعی متصور است. به همین علت مدام در حال سرزنش خود و دیگران است که چرا به ایده‌آل‌ها دست نیافته‌اند. به صورت کلی این رفتار ناشی از جنگ داخلی بین دنیای بی نقص و تمایل برای بدست آوردن آن است. شخصیت سوداوی‌ دوست دارد تا همه چیز را یاد بگیرد و از جزئیات سر در بیاورد. زیرا بر این عقیده است که جزئیات دنیای بی نقص را می‌سازد. کسی که شخصیت سوداوی دارد چیز‌ها را آن‌طور که هست قبول ندارد. این طبع بسیار کنجکاو است و با سوالات زیاد خود می‌خواهد همه چیز را یاد بگیرد. این رفتار ممکن است باعث تحلیلی شدن بیش از حد شخص سوداوی شود و او را عصبی و نگران جلوه دهد. فرد سوداوی‌ بسیار لجباز است و دوست دارد بر سر مسائل، کمالگرایی بیش از حد را نشان دهد و معمولاً به راحتی از موضع خود کنار نمی‌آید و حزب باد نیست. معمولاً بد بین است و سرپیچی از استانداردهای غیر واقعی خود را، بد ترین چیز قلمداد می‌کند.

کسی که طبع سوداوی‌ دارد اول فکر می‌کند و بعد عمل می‌کند. عجله‌ای در انجام کارها ندارد. اگر نتواند برای کاری از قبل برنامه ریزی کند بسیار نگران می‌شود. برای او راحتر آن است که از چیزی متنفر باشد یا آن را دوست نداشته باشد تا اینکه آن را دوست داشته باشد و بپذیرد. علایق شخصیت سوداوی بسیار دست چین شده است و به آن‌ها بسیار اهمیت می‌دهد در واقع از علایق زیاد و زود گذر پرهیز می‌کند.

کسی که طبع سوداوی‌ دارد دوست دارد بحث کند زیرا نمی‌تواند اشتباه بودن را تحمل کند. او در بحث از دلیل، برهان، منطق و توضیحات شخص سوداوی به تحسین دیگران نسبت به خود اهمیت نمی‌دهد. مثلاً اگر به آن‌ها گفته شود چه تابلوی زیبایی کشیده‌اید به جای تشکر خواهد گفت آنطور که می‌خواستم نشده است!

شخصیت سوداوی خود را به خاطر اشتباهاتش سرزنش می‌کند زیرا از ناکامل بودن خود با خبر است. کسی که طبع سوداوی دارد بسیار تمیز  و مرتب است اما تعریف او از ترتیب متفاوت است و به روش خود عمل می‌کند. بسیار رک است و اهل طرفه رفتن در مورد موضوعی نیست.

درونگرایی در شخصیت سوداوی

طبع سوداوی‌ بسیار درونگرا است و بیشتر وقت خود را در تنهایی می‌گذراند. شخص سوداوی از بودن در جمع لذت می‌برد ولی همین امر ممکن است انرژی‌ آنها را تخلیه کند. بیشتر دورنگرایی فرد سوداوی‌ ، از کمالگرایی آن‌ها سرچشمه می‌گیرد. او در مورد انتخاب اطرافیان بسیار وسواسی عمل می‌کند. کسانی را انتخاب می‌کند که دارای استانداردهای لازم باشند و او را معذب نکنند. شخص سوداوی چون حالت خود سرزنشی دارد، ممکن است خود را لایق وقت گذراندن با کسی نداند حتی اگر در دورن خود احساس کند که مایل به برقراری ارتباط است. کسی که شخصیت سوداوی دارد اگر در محیط بدون تنش قرار گیرد می‌تواند فردی حراف شود و از به اشتراک گذاردن ایده‌های خود لذت ببرد. طبع سوداوی در پیدا کردن دوست محتاط است و بر خلاف طبع دموی‌ ، برایش طول می‌کشد تا کسی را دوست خود بشمارد ولی اگر کسی را برگزیند او را هرگز کنار نمی‌گذارد.

شخص سوداوی‌ ممکن است به خودخواهی متهم شود زیرا دوست دارد تنها باشد تا اینکه وقت خود را به روابط اجتماعی و دوست یابی بگذراند. سوداوی‌ نسبت به مالکیت چیزهای خود حساس است و چیزی را به کسی به قرض نمی‌دهد زیرا فکر می‌کند بقیه از وسایل او مراقبت نمی‌کنند.

حساس بودن در شخصیت سوداوی

شخص سوداوی‌ بسیار احساساتی است و ممکن است به راحتی به خاطر حس کمالگرایی‌اش ضربه بخورد. خلق و خوی شخصیت سوداوی مانند یک مجسمه شیشه‌ای است که به آرامی ساخته می‌شود و با احتیاط درست می‌شود ولی به راحتی نیز شکسته می‌شود و تعمیر آن کار آسانی نخواهد بود. شخص سوداوی به چیزهایی که دوست ندارد، با خشم انتقاد خود را نشان نمی‌دهد و بیشتر شکوه و شکایت خواهد بود. طبع سوداوی کینه‌ای است زیرا افرادی که با استاندارد‌های آن‌ها جور در نمی‌آید را در طی چند مرحله باز خوردی که از آن‌ها می‌گیرد، پیش خود محاکمه می‌کند. شخص سوداوی خشمگین نیست و از چیزهایی که برایش استرس ایجاد می‌کند دوری می‌کند. کسی که طبع سوداوی دارد پوست کلفت نیست.

نقش طبع سوداوی در اجتماع

در زمان‌های دور نقش کسی که طبع سوداوی داشته، تحلیلگری اطلاعات جمع آوری شده بوده است. کسی که شخصیت سوداوی داشته با تخمین میزان خطر و بقیه عوامل و انتقال آن به سر گروه قبلیه باعث نجات قبیله خود می‌شده‌است. کسی که طبع سوداوی داشته با استفاده از قوه کمالگرایی خود موجب تحلیل دقیق می‌شده و به بقای قبیله خود کمک می‌کرده‌است. در داستانهای قدیمی معمولا جادوگر قبیله بوده است!

در جوامع امروزی شخصیت سوداوی بیشتر نقش تحلیلگری در مسائل علمی، برنامه ریزی و برنامه سازی کامپیوتری و قضاوت را دارد. 

چرا دو نفر که شخصیت سوداوی دارند بازهم با هم متفاوت هستند؟

تست طبایع یا آیزنک ، شخصیت افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اما چیزی که ما از افراد مشاهده میکنیم، در محیط کار یا خانه و یا در اجتماع ؛ رفتار آدم‌ها است. شخصیت لایه‌ای درونی تر نسبت به رفتار است. شخصیت ثابت است و قابلیت تغییر ندارد ولی رفتار میتواند تحت تاثیر عوامل محیطی از قبیل تشویق و تنبیه و یا یادگیری اجتماعی تغییر کند. افراد معمولا در تعامل با یکدیگر، رفتار طرف مقابل را درک میکنند زیرا که بیرونی ترین سطح از لایه‌های ذهن و روان است. برای همین است که معمولا افرادی با شخصیت مشابه، اما با تفاوت های زیاد در نمود اجتماعی مشاهده میکنیم. تست و تایپ پیشنهاد میکند برای اطلاع از سبک رفتاری و شناخت بیشتر از خود و دیگران ، تست دیسک با گزارش کامل را انجام دهید.