هفائستوس (ولکان)

نماد: صنعت و کار با فلزات

ویژگیهای شخصیتی

·  وجود این کهن الگو در انسان بیانگر نیاز عمیق او برای خلق چیزهای زیبا و قابل استفاده است.

·  مردان هفائستوسی افرادی هستند که تمدن از کار و عرق جبین آنها رشد کرده است.

·  آنها نشان دهنده خلاقیت بی پایان و منبع عرضه بیشترین نبوغ در جهان هستند.

·  کار سخت و زیاد، گرفتاری در اندوه، سوختن در کینه ها، کار خلاق، نبوغ و نوآوری.

·  آمادگی برای رویاویی با ظلم و رهبران ظالم، بیزاری از جنگ، علاقه به صلح و آرامش و طرفداری از اصول انسانی.

·  مردان هفائستوسی به شدت درون گرا و عاطفی هستند. برای آنها سخت است که احساساتشان را مستقیماً بیان کنند.

·  این افراد بسیار یکدنده و لجباز هستند و هیچگاه تسلیم هیچ کس و هیچ چیز نشده و در این زمینه حقیقتا بی رقیب هستند.

·  معمولا در درونشان احساس رنجش و درد درونی دارند و از صحبت کردن در مورد آنها عاجزند.

·  در هر چه که تولید می کند، عظمت و جادویی وجود دارد. او در کارگاهش عالی و بی همتاست.

·  در جمع خودشان را مسخره می کنند و به این ترتیب جلوی مسخره شده خود توسط دیگران را می گیرند.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.

اسطوره هفائستوس

هفائستوس نماد کوره آهنگری و فلزکار المپ و نماد آتش زیر زمینی است. رومیان او را ولکان می نامند. 

کهن الگوی هفائستوس

ویژگیهای هفائستوس در جوامعی که به قدرت، منطق و همرنگ دیگران بودن اهمیت داده می شود، مطرود به حساب می آید. احساسات عاشقانه، غرایز، ویژگیهای زمینی و مواردی از این دست در مردان و زنان، همگی از کهن الگوی هفائستوس بر می خیزد. این الگوی زندگی به کهن الگوی خلاقیت و کار مربوط می شود. هنگامی که این کهن الگو بیدار می شود، زیبایی خود را در کارهای دستی نشان می دهد و آنچه را که در عمق درون احساس می کند، در دنیای بیرون خلق می کند و به آن شکل می دهد.

پرورش هفائستوس

دوری از جمع، در تنهایی کار کردن، استفاده از دستها و قوه خلاقیت از ویژگیهای هفائستوس است. درون گرایی هفائستوس برای کودکان برون گرا که وابسته به دیگران هستند، مهم است. پدر و مادر می توانند ویژگیهای هفائستوس را با دوره های سکوت در این نوع کودکان پرورش بدهند. کار کردن با اسباب بازی های خانه سازی و ساختن چیزهایی با گل می تواند شروع به کار گرفتن تجسم برای کار با دست باشد.

والدین

پسر هفائستوسی کمتر از سایر فرزندان مورد علاقه پدر و مادر است، چون بیش از دیگران جدی، احساساتی و درون گراست. معمولا به دلیل موفق نبودن و نداشتن آرزوهای بزرگ از او انتقاد می شود و دائما او را با دیگر فرزندان مقایسه می کنند. در موقعیتی ایده آل برای رشد، فرزند هفائستوسی از این خوشحال است که پدر و مادر، او را به خاطر نوع ذهنیت و کاری دستی که انجام می دهد مورد تحسین قرار می دهند. آنها به او ارزش می دهند و او را تشویق می کنند تا رشد کند و به او کمک می کنند در معاشرت با دیگران راحت تر باشد و در عین حال به درون گرایی اش نیز احترام می گذارد.

دوران کودکی

کودک هفائستوسی برای مادرش چالش هایی سخت دارد، چون انرژی زیادی در درون دارد و فوق العاده حساس است. او سکوتی دارد که آتشفشانی در زیر آن نهفته است و می تواند هر لحظه با درد و خشم منفجر شود. به سادگی می توان ذهن چنین کودکی را از آنچه در اطرافش رخ می دهد، منحرف کرد. در مقایسه با دیگر کودکان او شخصیتی سنگین دارد. او ذهنی دارد که در اختیار خود اوست و به سادگی در کاری که به آن مشغول شده، غرق می شود.

دوران بلوغ

اگر نوجوان هفائستوسی آن قدر خوش شانس باشد که بتواند خلاقیت خود را نشان بدهد و این توانایی را در وجودش تقویت کند، جوانی و شروع بزرگسالی برای او دوره ای دوست داشتنی خواهد بود. او با نشان دادن کارهایش، خود را به شکلی کامل ابراز می کند و می تواند دوستان و همراهانی داشته باشد. اگر او در کودکی طرد شده باشد، در نوجوانی دچار خشم و افسردگی خواهد شد و به دنبال انتقام گرفتن است. جوان هفائستوسی با برخوردهای فیزیکی انتقام نمی گیرد، بلکه نقشه هایی می کشد تا افرادی که او را تحقیر کرده اند، تحقیر کند یا به شکل هنرمندی ولگرد در می آید و عضو گروهی بزهکار می شود.

دوران تحصیل

کودک هفائستوسی در محیط مدرسه معمولا تنهاست. شخصیت او طوری نیست که به کانون فعالیتها تبدیل شود. او بیشتر به دستگاهها و ماشین آلات علاقمند است تا افراد. او در آنچه علاقه دارد غرق شده و معلم یا مادرش برای جلب توجه او باید او را از علاقه مندی هایش دور کنند.

شغل و حرفه

هفائستوس تنها کهن الگویی است که کار می کند. محل کار او می تواند کارگاه، استودیو یا آزمایشگاهش باشد. هیچ مردی به اندازه ی مرد هفائستوسی در کار غرق نمی شود. برخی از آنها جراحانی خبره هستند که هرگز از کار خسته نمی شوند. مرد یا زن هفائستوسی هنرمندی است که با دستهایش کارهای ظریفی انجام می دهد. نقاش ها، معمارها و مجسمه سازها نمونه هایی روشن از افراد هفائستوسی هستند. آنها نیز به سادگی غرق کارشان می شوند و گذشت زمان را نمی فهمند. کار برای هفائستوسی ها بسیار بیشتر از "شغلی برای درآمدزایی" اهمیت دارد.

·  توانایی انجام کار طولانی

·  از روی کارهایش شناخته می‌شود.

·  علاقمند به صنعت و هنر

·  بی علاقه به رقابت و سود مالی

رابطه با مردان

مرد هفائستوسی خیلی اهل روابط برادرانه با مردان دیگر نیست. مردان سطحی و برون گرا معمولا مورد علاقه او نیستند، چرا که تفاوتهای زیادی با آنها دارد. اگر ویژگیهای دیگری مثل ویژگیهای آپولویی یا هرمسی در مرد هفائستوسی وجود داشته باشد، روابط اجتماعی با مردان دیگر برای او ساده تر خواهد بود.

رابطه با زنان

زنان برای مرد هفائستوسی مهم هستند. زنان قدرت دارند به او انگیزه زندگی بدهند یا او را نابود کنند. ممکن است مرد هفائستوسی به زنی نیاز داشته باشد تا منبع الهام بخش او باشد، مهارتهای اجتماعی اش را بهبود ببخشد و کارهای او را به دنیا معرفی کند. شخصیتهای مهم در زندگی مردان هفائستوسی، زنان هستند. هوش، جرات، جسارت و زیبایی زنان برای آنها مهم است. در صورتی که زن مورد علاقه اش را پیدا کند، رابطه ای عمیق با او برقرار می کند، چون زن های زیادی در زندگی او وجود ندارند. او می تواند ساعتهای متمادی از تصویر و ذهنیت او لذت ببرد.

ازدواج

برای مرد هفائستوسی ازدواج مساله ای مهم و در عین حال مشکل ساز است. رضایت او از زندگی بیرونی و دنیای درونی اش به این بستگی دارد که با چه کسی ازدواج می کند و این که ازدواجش در چه مسیری حرکت خواهد کرد. همسرش همه زندگیش است و او را می پرستد و تنها موجود در جهان هستی است که برای او وجود دارد. او می تواند ساعتها و روزها و مدتهای مدیدی را با او بگذراند و حتی فقط به تماشای او بپردازد یا در فکر او به سر ببرد.

سه نوع ازدواج در میان مردان هفائستوسی است:

هفائستوس و آفرودیت: ازدواج آن دو اتحاد میان کار و عشق و زیبایی است. مرد هفائستوس می تواند از ازدواج تجربه ای درونی داشته باشد، در حالی که زن آفرودیتی چنین قابلیتی ندارد. اگر زن آفرودیتی نتواند انرژی خود را در کار متمرکز کند و از آن بهره ببرد یا کهن الگوی هرا را در وجودش زنده نکند، می تواند به سادگی همسر هفائستوسی اش را ترک کند.

هفائستوس و آتنا: آتنا شفاف ترین ذهن را در میان دیگران دارد. آتنایی ها حسودی نمی کنند و برای مردان هفائستوسی در عین حال که جذاب و جالب هستند، اسرارآمیز هم به نظر می رسند. اتحاد کار خلاقانه و هوش باعث می شود مرد بداند چگونه کار خود را به دنیا عرضه کند.

هفائستوس و پرسفون: هنگامی که هفائستوس با زنی جوان ازدواج می کند که خصوصیات پرسفون را دارد، یعنی فرمانبردار است، ممکن است به سادگی او را به خدمتکاری تبدیل کند که کارهایش را انجام بدهد. ویژگی فرمانبری در شخصیت پرسفون به شکل آگاه و ناخودآگاه او را برای چنین نقشی کاملا آماده کرده است.

فرزندان

بسیاری از مردان هفائستوسی ترجیح می دهند فرزندی نداشته باشند، به ویژه اگر دوران کودکی شادی را تجربه نکرده باشند. برای مرد هفائستوسی ارتباط برقرار کردن با فرزند سخت است .حرف هایی که پدر هفائستوسی می زند همیشه در لفافه و به شکل متلک است و فرزندان او ترجیح می دهند خیلی دور و برش آفتابی نشوند. فرزندان پدر هفائستوسی از او به خاطر اقتدارطلبی و کم حرف بودن ایراد می گیرند.

میانسالی

مرد هفائستوسی اهل رقابت منطقی و برون گرا نیست و از چالشهای زندگی لذت نمی برد. اگر مرد هفائستوسی بتواند در زندگی کاری و خانوادگی موفق باشد، نیمه دوم زندگی برایش شادتر از نیمه اول خواهد بود. در این حالت او نسبت به نیمه اول برونگراتر خواهد بود. مرد هفائستوسی عصبانی و افسرده که سعی می کند به دیگران دستور بدهد یا از دیگران کناره می گیرد، در نیمه دوم زندگی غمگین تر خواهد بود.

کهنسالی

در سالهای پایانی زندگی، احتمال زیادی وجود دارد که مرد هفائستوسی از خلاقیتش و کارهایی که انجام داده احساس رضایت کند. با این حال همچنان از نظر مهارتهای اجتماعی ناتوان و منزوی باقی می ماند. ممکن است پیرمردی باشد که با لذت در کارگاه خود کار می کند و رضایت درونی دارد و یا پیرمردی گوشه نشین و منزوی که سایرین او را طرد کرده اند.

برای شرکت در آزمون کلیک کنید.