انواع تست های روانشناسی برای یک مصاحبه استخدامی

1398/01/31 10:44 AM - 5 ماه قبل


دستیابی به یک شغل کار سختی است. شما باید رزومه ای درست کنید که مسئول استخدم را قانع کند تا از شما مصاحبه بگیرد. در طول مصاحبه، شما باید به او نشان دهید چرا برای شرکت ارزشمند هستید. سپس ممکن است نیاز داشته باشید در تست روانشناسی پیشنهاد شده برای آن کار موفق عمل کنید. تست های روانشناسی روز به روز دارند به بخش مهمی از یک فرآیند استخدام تبدیل می شوند. امروزه ثابت شده است که بین عملکرد افراد و نتایج تست های روانشناسی آن ها رابطه مثبتی وجود دارد. 

چرا شرکت ها از تست های روانشناسی استفاده می کنند؟

شرکت ها می خواهند از استخدام افراد مناسب اطمینان کسب کنند. داوطلبان شغلی ممکن است رزومه خوبی ارائه دهند و در مصاحبه عملکرد خوبی از خود برجا بگذارند، ولی این دو معمولاً تنها صلاحیت های مثبت آن ها را نشان می دهند. بنابراین یک شرکت چطور می تواند از استخدام فرد مناسبی مطمئن شود که انتخاب عالی برای آن موقعیت شغلی بوده و قادر به انجام آن کار است؟ جواب این پرسش تست های روانشناسی است. به بوته آزمایش گذاشتن کارمندان بالقوه می تواند باعث افزایش شانس یک شرکت در انتخاب فرد مناسب برای یک شغل، کاهش تعداد نیروهای خروجی از شرکت و پایین آوردن هزینه های آموزش شود.

لینک آزمون جامع روانشناسی مخصوص استخدام

تست های روانشناسی چه چیزی را می سنجند؟

یک شرکت ممکن است از سه نوع تست روانشناسی استفاده کند یعنی: شخصیت شناسی، تست های مهارت و صلاحیت. این تست های چند گزینه ای توانایی یک کاندیدا را در مدیریت موقعیت های مختلف می سنجند. داوطلبان ممکن است در یک یا ترکیبی از این تست ها شرکت کنند. اغلب اوقات، آن ها اطلاع ندارند که این تست ها بخشی از فرآیند بررسی کاندیدا به شمار می روند. این قضیه باعث افزایش شانس شرکت در به دست آوردن تصویری حقیقی تر از کاندیدا می شود. نتایج قابل قبول تست ها توسط خود شرکت ها مشخص خواهد شد.

تست های شخصیت شناسی 

تست های شخصیت شناسی محبوب ترین تست های روانشناسی به شمار می روند. هدف از طراحی آن ها سنجش 5 ویژگی شخصیتی براساس نظریه ویژگی های شخصیتی 5 عاملی است یعنی: استقبال از تجربه، ثبات عاطفی، برونگرایی، وظیفه شناسی و سازگاری. سوالات تست ممکن است گرایش شما به خشم یا پرخاشگری را بسنجند که در محیط کار عوامل منفی محسوب می شوند. این تست ها معمولا در رابطه با شغل هایی صورت می گیرد که نیاز به ارتباط دائم با افراد در محیط کار دارند.

لینک آزمون جامع روانشناسی مخصوص استخدام

تست های صلاحیت هوش

تست های صلاحیت هوش شاخص های پیشبینانه عالی برای موفقیت شغلی به حساب می آیند. مطالعات نشان می دهد که آن ها به نسبت مصاحبه یک کاندیدا یا در نظرگیری سطح سود یا تجربه کاندیدا، شاخص های بهتری هستند. این تست های چند گزینه های کوتاه مهارت های کاندیدا در حل مشکل، مهارت های تفکر انتقادی و قابلیت های استدلالی او را می سنجند.

تست های مهارت

بعضی از شغل ها برای موفقیت کارمندان در محیط کار به مجموعه مهارت های خاصی نیاز دارند. شرکت ها می خواهند مطمئن شوند که کارمندان بالقوه می توانند مهارت های شغلی خاصی را از خود نشان دهند. انواع تست های مهارت برای موقعیت های شغلی مختلف وجود دارد از جمله تست های سنجش مهارت های ریاضی و شفاهی، مهارت های تایپ، مهارت های کامپیوتری و مهارت های ورود اطلاعات یک کاندیدا. این دسته از تست ها هوش بنیادی و توانایی یک کاندیدا در تفکر منطقی را بررسی می کنند.


شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.


مقالات پیشنهادی


آزمون های مرتبطپر بازدیدترین ها