چهار مزیت برتر آزمون های پیش از استخدام

1397/08/28 9:26 AM - 10 ماه قبل


ما تا حالا مطالب زیادی در مورد آزمون های پیش از استخدام به عنوان یکی از بی طرفانه ترین و پیشبینی کننده ترین ابزار سنجش موفقیت بالقوه در یک شغل، منتشر کرده ایم. ولی زمانی که از این آزمون ها در فرآیند استخدام خود استفاده می کنید چه اتفاقی می افتد و چه مزیتی برای کسب و کار شما به همراه دارد؟ در این مطلب نگاهی به 4 مزیت برتر آزمون های پیش از استخدام می اندازیم.

  • کارایی بیشتر

در اختیار داشتن داده های بی طرفانه در زمان تصمیم گیری برای استخدام به معنای افزایش شانس شما در "انتخاب صحیح" است. به عبارت دیگر، داده ها به شما به شناسایی کاندیداهایی کمک می کنند که احتمال موفقیت آن ها در یک شغل بیشتر است و در نتیجه پیشرفت های ملموسی در بهره وری و موثر بودن کارمندان شما بر جا گذاشته می شود. آزمون های پیش از استخدام با ارائه شاخص های پیشبینانه و معتبرسازی شده به شما امکان این بهره وری را فراهم می کنند که در پایان منجر به موفقیت می شود. به خصوص، آزمون های توانایی شناختی می توانند مشخص کنند که آیا یک کاندیدا قادر به انجام یک شغل است یا خیر و از طرفی تست های شخصیت شناسی در مشخص سازی سهولت افراد برای انجام یک شغل مفید هستند.  

کارفرمایان از آزمون ها به منظور پیدا کردن کاندیداهایی استفاده می کنند که بهترین انتخاب برای یک شغل محسوب می شوند و در رسیدن به اهداف شرکت بیشترین تلاش را از خود نشان می دهند. منطقی به نظر می رسد که کارمندان کارآمدتر کسب و کار کارآمدتر را به همراه دارند و داده ها نیز این قضیه را نشان می دهند. به عنوان مثال، یک فروشگاه متوجه شد فروشنده ای که از یک تست صلاحیت با موفقیت عبور کرده است، به طور متوسط 20 درصد کارآمدی بیشتری در مقایسه با شخصی دارد که در این آزمون موفق نبوده است.

  • افزایش نرخ حفظ کارمند در شرکت

کاهش نرخ کارمندان خروجی از شرکت یکی مسائل مهم برای بسیاری از کارفرمایان است. بالا رفتن تعداد کارمندان خروجی از شرکت به معنای صرف منابع و وقت فراوان برای پر کردن دائم فرصت های خالی شغلی و آموزش کارمندان جدید است. در یک تحقیق مشخص شد هزینه جایگزینی یک کارمند در سطح ابتدایی در حدود 16 درصد حقوق سالیانه آن ها است و این درصد اگر پایه حقوق را افزایش دهید، بالاتر می رود. فردی که شایستگی و ویژگی های شخصیتی مناسبی برای یک شغل را دارد به احتمال کمتری شغل را ترک می کند (چه داوطلبانه، چه غیر داوطلبانه). از همان ابتدا با استخدام افراد مناسب برای یک شغل، شما در هزینه های استخدام و آموزش صرفه جویی می کنید. نرخ پایین خروج کارمندان از شرکت هم چنین می تواند تاثیر مثبتی بر شهرت شرکت و روحیه کارمندان داشته باشد و در یک بازار آشفته شغلی، کسب و کار شما برای داوطلبان شغلی جذاب تر شود.

  • فرآیند استخدام کارآمدتر

وقت طلا است. هر دقیقه ای که صرف بررسی رزومه های شغلی، سنجش با تماس تلفنی، مصاحبه و جمع آوری نظرات می کنید، زمانی است که دیگر نمی توانید برگردانید. به طور متوسط، برای هر آگهی شغلی در محیط آنلاین، 250 رزومه شغلی ثبت می شود. اینترنت باعث شده است که داوطلبان شغلی در مدت زمان کمتری درخواست خود را برای شغل های بیشتری ارسال کنند در نتیجه تعداد افراد داوطلبی که برای هر آگهی شغلی خواهید داشت افزایش می یابد اما الزاما سطح کیفیت نیز بالا نمی رود. این قضیه به معنای این است که شناسایی کاندیداهای با صلاحیت همانند با پیدا کردن سوزنی در انبار کاه است. استفاده از آزمون های پیش از استخدام می تواند باعث ساده‎ سازی فرآیند استخدام به خصوص زمان استفاده از آن ها در مراحل اولیه استخدام شود. با این روش، شما می توانید بدانید ابتدا وقت خود را صرف کدام یک از کاندیداها می خواهید کنید و شناسایی کاندیداهای با کیفیت به شکل موثرتر و کارآمدتر، مزیتی است که نیازی به توضیح ندارد.

  • بالا بردن امکان دفاع حقوقی

اغلب اوقات از ما در مورد مشروعیت قانونی آزمون های پیش از استخدام پرسیده می شود و ما با خوشحالی گزارش می دهیم اگر این  آزمون ها به درستی استفاده شوند، می توانند در واقع امکان دفاع حقوقی از فرآیند استخدام شما را افزایش دهند. تمامی قوانینی که در مورد هرگونه روش های گزینشی استخدام دیگر وجود دارد (از جمله رزومه های شغلی، مصاحبه ها و غیره) در مورد آزمون های پیش از استخدام نیز صدق پیدا می کند. براساس این قوانین، استفاده از آزمون های پیش از استخدام کاملا قانونی است تا زمانی که در ارتباط با شغل مورد نظر قرار گیرند. آزمون ها می توانند یک لایه بیشتر برای امکان دفاع حقوقی فراهم کنند چون آن ها در اختیار کارفرمایان شاخص های پیشگویانه بی طرفانه و از نظر علمی معتبرسازی شده موفقیت شغلی قرار می دهند، در حالی که دیگر شاخص های استخدام بیشتر به طرز فکر مسئولین استخدام وابسته هستند. به عبارت دیگر آزمون های پیش از استخدام می توانند به کارفرمایان اجازه دهند برای دفاع از روش های استخدام خود، در صورتی که فردی قانونی بودن آن را به چالش بکشد، بهتر آماده شوند.


سامانه مدیریت استعداد نوتریکا بستری را برای تطبیق شغل با شاغل فراهم آورده است که شما با استفاده از آن می توانید شایستگی های مورد نیاز یک شغل را بسنجید و درصد تطبیق کاندیداها با آن را بیابید. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از این سامانه با ما در تماس باشید. 


مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.