اهمیت خود ارزیابی و خود آگاهی در زندگی و رضایت شغلی

1397/06/04 12:54 PM - 10 ماه قبل


از زمان ظهور فلسفه و روانشناسی انسان همواره در حال کشف زوایای پیچیده شخصیتی خود بوده است. شاید برای اولین بار حدود 10000 سال پیش، اندیشمندان و فلاسفه تئوری دسته بندی شخصیتی افراد را ارائه کردند و در زمان بقراط حدود 400 سال پیش از میلاد این دسته بندی‌ها شکل جدیدی به خود گرفت. او با مشاهده و بررسی رفتارهای افراد تفاوت‌ها و شباهت‌هایی را تشخیص و تقسیم بندی‌هایی را ارائه داد. از آن زمان به بعد همواره وجود الگویی که بتواند پاسخگویی تمامی جوانب روانشناختی انسان باشد دغدغه اصلی روانشناسان و جامعه شناسان شد. امروزه جدا از موضوع روانشناسی و روان درمانی جنبه خود ارزیابی از این بعد که انسان‌ها در چه جایگاهی به رضایت شغلی و احساس خوشبختی دست پیدا می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. زیراکه هر انسانی با هر خصوصیاتی در صورت قرار گرفتن در جایگاهی متناسب با ویژگی‌ها و استعداد‌هایش می‌تواند در جوامع پیشرفته و بزرگ امروزی نقش موثری داشته باشد.


شناخت خویشتن، امروزه با استفاده از آزمون‌های استاندارد ارزیابی توانایی‌های ذهنی و شخصیتی متنوع تا حدودی امکان پذیر شده است. برآیند استفاده از این امکانات باعث می‌شود تا ورود یک فرد به جامعه، سازمان و یا یک خانواده جدید راحتر صورت گیرد و اعضای جدید جایگاه خود را راحتر و زود تر پیدا کنند و در همین راستا احساس رضایت شغلی و فردی افزایش پیدا کند. این مهم تنها زمانی اتفاق می‌افتد که هر شخص نسبت به توانایی‌ها و نقاط ضعف خود کاملاً واقف باشد و از سویی دیگر اگر محیط نیز که می‌تواند یک سازمان یا یک جامعه و یا یک خانواده باشد فرد را بهتر درک کرده و بتوانند سریعتر مرحله گذار را طی کنند.


زوایای شخصیتی انسان آنچنان پیچیده است که با یک آزمون یا مصاحبه نمی‌توان به طور کلی اذعان کرد که تمام ابعاد شخصیتی فرد مشخص شده است. اما با نتیجه چند آزمون شاید کمی این پیچیدگی‌ها مشخص تر شود. برای مثال افرادی را در نظر بگیرید که از نظر شخصیتی در یک آزمون تیپ شخصیتی شان شبیه به هم شده است. اما اگر همین افراد در آزمون دیگری شرکت کنند احتمالاً در گروه‌های دیگری تقسیم می‌شود و اختلافات مشهود تر می‌شود. بدین ترتیب ابعاد شخصیتی هر فرد روشن تر شده و مسیر رشد و پیشرفت بیش از پیش نمایان می شود.


و اما کاربردها


امروزه بکار گیری نیروی انسانی مناسب با شغل، در سازمان‌ها به مسئله مهمی تبدیل شده است و بر همین اساس دپارتمان منابع انسانی در تمامی کارخانجات، کارگاه‌ها، سازمان‌ها و ادارات شکل گرفته است. تست و تایپ بر آن است تا با ارائه طیف وسیعی از ابزارهای ارزیابی به کلیه افراد و سازمان‌ها این امکان را برای همه فراهم آورد تا بتوانند ارزیابی دقیق تری داشته باشند. سازمان‌ها با استفاده از این ابزارها به حداکثر بهره‌وری ممکن دست می یابند. از سوی دیگر افراد جویای کار نیز می‌تواند با این ابزارها جایگاه شغلی مناسب خود را راساً تشخیص داده و بدنبال آن باشند. این مهم نه تنها برای افراد با سابقه طولانی در یک محیط کاری می‌تواند کمک کننده باشد، بلکه برای افرادی که تازه می‌خواهند وارد محیط کاری شوند نیز فرصتی طلایی است تا با استفاده از این ابزار در جایگاه شغلی مناسب خود جای بگیرند. عصری که نمرات، کارنامه و سابقه شغلی تنها تعیین کننده آینده شغلی یک فرد بوده است به سر آمده و به وفور می‌شنویم که این عوامل نمی‌تواند مبین آینده شغلی رضایت بخش، برای فرد باشد. اصل مهمی که در این بین به فراموشی سپرده شده بود، ابعاد شخصیتی فردی بود. تست و تایپ با در اختیار قرار دادن ابزارهای شخصیت شناسی به افراد کمک خواهد کرد تا آینده روشن تری برای خود رقم بزنند.


کارکردهای مشخص تر شدن ابعاد شخصیتی بسیار گسترده است. این مهم نه تنها در تامین نیروی انسانی در سازمان‌ها کاربرد دارد بلکه به عنوان عاملی جهت درک افرادی که ما با آن‌ها زندگی می‌کنیم بسیار مهم است. تشخیص اینکه افراد با یکدیگر از نظر دیدگاه، تفکر و مدل ذهنی متفاوت‌اند این امکان را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند و کمتر به قضاوت بپردازند. تست و تایپ بر آن است تا با معرفی این ابزارها به قشر نوجوان، جوان و والدین در شناخت استعدادهای نهفته یاری کننده باشد تا جوانان بتوانند انتخاب مناسب تری در جهت شغل آتی و زندگی شخصی خود داشته باشند. در این راستا آزمون نوتریکا جونیور را توصیه می نماییم. ابزارهای ارائه شده توسط تست و تایپ می‌تواند پیوند دهنده اقشار مختلف باشد. آنجایی که اختلافات و جدال دیگر ناشی از غرض ورزی به حساب نیایند و همه افراد جامعه با شناخت خود و درک دیگران در پی زندگی توام با آرامش باشند. برای شناخت چند جانبه از لایه های ذهن و روان خود، آزمون نوتریکا 180 درجه را توصیه میکنیم.


شخصیت شناسی توسعه فردی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.