تیپ شناسی در تجارت و ضرورت تست و تایپ در کسب و کار شما

1397/07/11 11:06 AM - 9 ماه قبل


در سراسر دنیا سازمان‌ها به دنبال کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره نیازمندی‌های مراجعان و کارکنان خود هستند و این‌که چگونه می‌توانند به موثرترین نحو با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. بسیاری از آن‌ها نیز علاقه‌مند به رشد دیدگاه انسان‌گرایانه در محیط کار هستند، به طوری که بتوانند کارمندان ارزشمند را جذب و حفظ نمایند و به بالاترین حد بهره‌وری دست یابند. اگر بخواهیم میزان بهره‌وری را در محیط کار خود به حداکثر برسانیم، نیاز به یادگیری این موضوع داریم که چگونه خودمان و تیپ‌های مختلف افراد زیر مجموعه را مدیریت کنیم.


کلید موفقیت در هر کسب و کار، توانایی در ارتباط بین فردی با دیگران است. در عین حال اگر ویژگی‌های تیپ شخصیتی را در نظر نگیریم، ارتباط بین فردی اغلب مشکل خواهد شد. به عبارتی من به نوعی فکر می‌کنم که طرف مقابلم مثل من فکر، احساس و رفتار نمی‌کند. حتی اگر ما درک کنیم که با افراد مختلف باید به طور متفاوتی برخورد شود، بدون شناخت این تفاوت‌ها ، اداره کردن آن‌ها مشکل است.


تست و تایپ به مدیران و کارکنان در هر سطح کمک می‌کند تا درک کنند که چندین نقطه نظر متفاوت، چندین سری مختلف از ارزش‌ها، چندین سبک ارتباطی مختلف، چندین روش حل مسأله و الی آخر، وجود دارد و این‌که آن‌ها به طور یکسانی مفید هستند. تمامی تیپ‌ها برای ارتقا یک محیط کاری متعادل و پر رونق لازم هستند.


مجموعه تست و تایپ بر این باور است که هر سازمانی نیازها، دغدغه‌ها و راه حل‌های مخصوص به خود را می‌طلبد. هر کدام از ابزارهای ارزیابی به طرز منحصر به فردی تنها بعد کوچکی از نیازها را برآورده می‌سازد. با شناخت تیپ‌های شخصیتی، می‌توانیم به زبان دیگران که ممکن است از زبان خودمان متفاو‌ت‌تر باشد، صحبت کنیم. بعد از آن است که ارتباط واقعی امکان‌پذیر می‌شود و ما می‌توانیم با بی‌طرفی و منصفانه با تعارض‌ها و تضادهای خود، عادت‌های نا مناسب خود، ناهنجارها، شیوه‌های مختلف مدیریت در بین دیگر مسائل کاری مهم خود برخورد کنیم. تست و تایپ با در اختیار قرار دادن یک واژه‌نامة مشترک و چارچوب مرجع، تمامی تعاملات در محیط کار افراد را تسهیل می‌کند. به علاوه با افزایش رضایت شغلی و بهره‌وری، به ایجاد احساس ارزش در نزد کارکنان کمک می‌کند. تست و تایپ در یک پژوهش اجرایی جهت یافتن فرد مورد نظر و مناسب برای کارهای خاص مفید باشد و در قالب مدیر اجرایی برای کمک به افراد تا در بالاترین سطوح توانایی‌شان کار کنند.


به علاوه، تست و تایپ به شما در مشاهده پویایی‌های شخصیتی تان به صورت بسیار شفاف کمک می‌کند. در حین این‌که شما از اهمیت تیپ‌های شخصیتی آگاه می‌شوید، نیز مشاهده می‌کنید که سبک شما با هر کس دیگری به یک اندازه اثربخش نخواهد بود. در نتیجه، یکی از مفیدترین درس‌های تیپ شناسی، این است که چگونه از یک سبک مدیریتی که دیگران شخصیت خود را با نحوة تفکر و ارزش‌های ما شکل می‌دهند، به سبک مدیریتی انعطاف‌پذیرتر که در آن ما با آگاهی از توانایی‌ها و مشارکت‌های بالقوه دیگران عمل می‌کنیم، گذر نماییم. با انجام این کار، به دیگران کمک می‌کنیم تا خودشان را اثربخش‌تر سازند و در نتیجه، هماهنگی، سازندگی و رضایت‌مندی احتمالاً افزایش می‌یابد. 


شخصیت شناسی توسعه فردی مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.