انتخاب آزمون های روانسنجی – قسمت اول: آیا نیاز به استفاده از آزمون های روانسنجی در استخدام هست یا خیر؟

1397/11/14 2:52 PM - 5 ماه قبل


مقدمه :

در جامعه حرفه ای منابع انسانی و سرمایه انسانی ایران، همواره بحث های فراوانی درباره چگونگی استفاده از تست های روانشناختی و روانسنجی و میزان اتکا به نتایج آنها و مقایسه آنها با سایر ابزارهای ارزیابی و نگهداشت و توسعه فردی یا ترکیب آنها با یکدیگر مطرح بوده و هست. از این رو تصمیم گرفتیم از مقالات معتبر اعضای انجمن روانشناسی انگلیس که توسط موسسه سیفت در اکتبر 2014 گردآوری شده است،مواردی را ترجمه و دراختیار علاقه مندان قرار دهیم. قسمت اول این مقاله به شرح ذیل می باشد:

سرمایه گذاری شرکتها در سال برای ارزیابی شخصیتی و رفتاری افراد با استفاده از تست های روانشناختی و استفاده از ابزارهای استعدادیابی در دنیا در سال به چهار میلیون دلار می‌رسد. و در هر سال 20 درصد به استفاده کنندگان از این ابزار های روانشناسی اضافه می‌شود. به نظر می‌رسد اکثر افراد حداقل یکبار از این تست های روانشناختی استفاده کرده باشند. 80 درصد شرکت های ذکر شده در Fortune 500 و 75 در صد شرکت های ذکر شده درTimes Top 100 companies ، مدارس بریتانیا، بیمارستان ها و دانشگاه‌ها از این تست های روانسنجی استفاده می‌کنند. اما تمام این اعداد و ارقام به سوال ما پاسخ نمی‌دهد که آیا باید از این ابزارهای روانشناسی استفاده کرد یا خیر و اینکه آیا استفاده از این ابزارهای روانشناختی ارزش افزوده ای برای شرکت ها و سازمان ها ایجاد می‌کند یا خیر؟

هزاران مدل مختلف از ابزارهای روانسنجی وجود دارد که می‌توانند به شما در فرآیند های مختلف مدیریتی کمک کنند. از غربالگری کاندیداهای استخدام گرفته تا توسعه استعدادها و برنامه های سازمانی از این ابزارهای روانشناسی استفاده می‌شود تا مدیران بتوانند راحت تر، آگاه تر و عینی (کمی تر) تصمیم گیری کنند. اگر شما می خواهید در فرآیند های منابع انسانی مانند مدیریت استعداد بهبود ببخشید، در ابتدا اولین سوال استفاده کردن یا نکردن از این ابزارهای روانسنجی نیست بلکه سوال اصلی این است که بهترین ابزار کدام است؟

  • کمک بخواهید!

انتخاب درست آزمون روانشناختی ارتباط تنگاتنگی با شرکتی دارد که شما از آن ابزار را تهیه می‌کنید. شما نیاز دارید تا اطلاعات پایه در این حوزه داشته باشید و بدانید که هر آزمونی مناسب چه کاری است و چطور بهترین تهیه کننده در زمینه آزمون‌های روانشناسی را انتخاب نمایید. اطلاعات شما در این زمینه و اطلاعاتی که شرکتی که تست های روانسنجی را در اختیار شما قرار می‌دهد به شما کمک خواهد کرد تا این ابزارها را به صورت بهینه به پروسه مدیریت کارکنان خود وارد نمایید.

  • ارزیابی ذهن- اما معنای آن چیست؟

ابزارهای روانشناسی هر کدام بخشی از ذهن را نشان می دهند. این آزمون های روانشناختی اندازه گیری پیچیدگی های ذهنی را بر عهده دارند. بنابراین اولین چیزی را که برای استفاده از آزمون های روانشناسی باید از خود بپرسید این است که انجام این تست های روانشناختی قرار است چه مشکلی را حل نماید.

  • شفافیت اولین اصل کیفیت در انتخاب آزمون روانسنجی مناسب است.

فکر کنید می خواهید یک تیم خلاق تشکیل دهید و می خواهید ببینید چطور این افراد در کنار هم کار خواهند کرد. شما می بایست از تست های انگیزش و یا تیم سازی استفاده کنید و پروفایل های آن ها را باهم مقایسه کنید و گرفتن آزمون منطق اعداد برای هدف شما بیهوده خواهد بود، اگر چه می تواند ابعاد دیگری را از افراد برایمان مشخص سازد. اما برای هدف ما که تیم سازی و بهره وری است کاربردی ندارد. از طرف دیگر برای استخدام یک حسابدار انجام آزمون منطق اعداد می‌تواند در راستای اندازه گیری ابعاد استعدادی فرد موثر باشد. یک ابزار خوب رابطه تنگاتنگی با پاسخگویی به مساله شما دارد. یعنی باید به شما اطلاعات و یا دیتایی از آن چه به دنبال آن هستید بدهد.

  • آیا من در واقع همان چیزی را که میخواهم بررسی کنم ارزیابی می‌کنم؟

مورد دیگری که تکنیکی است و به آزمون های روانشناختی مربوط می‌شود مساله روایی آنها است. روایی نشان می دهد که آیا آزمون همان چیزی را که قرار است اندازه گیری کند می سنجد یا خیر. مثلاً آزمونی که قرار است محاسبات ریاضی شما را بسنجد، قرار نیست مهارت شما را در خواندن و نوشتن مورد ارزیابی قرار دهد.

باید توجه داشت که آزمونی وجود ندارد که 100 % روایی داشته باشد معمولاً زمانی که داریم از پدیده‌ای پیچیده مثل ذهن سخن می گوییم. مثلا همان توانایی ریاضی که بسیار آسان و در دسترس است را در نظر بگیرید. مطمئین باشید که هنگام پاسخ به سوالات ریاضی اگر توانایی خواندن و نوشتن نداشته باشید امتیاز پایین تری در آزمون ریاضیات کسب خواهید کرد. در طراحی آزمون ها به صورت حرفه‌ای، معمولاً این اشتباهات در نظر گرفته می‌شوند و برای آن ها تدبیری در نظر گرفته می‌شود تا خطاها کاهش پیدا کنند.

یک مرجع آزمون های روانشناسی معتبر قادر خواهد بود تا به صورت تکنیکی روایی آزمون های روانشناختی را به شما ارائه دهد. اینکه پیشینه این تست روانشناسی از کجا است و چند نفر آن تست روانسنجی را انجام داده اند، شواهد علمی بر درستی و صحت آزمون را به شما ارائه خواهد داد. این مرجع تست های روانشناسی به شما در انتخاب درست آزمون روانسنجی یاری خواهند داد تا تست معتبری متناسب با نیازتان را در سازمان خود پیاده سازی کنید. حتی ممکن است این آزمون های روانشناختی را برای سازمان شما بومی سازی کنند و شما مجبور نباشید به تنهایی و تنها بر اساس اطلاعات کلی این آزمون های روانشناسی را به اجرا در بیاورید. 

قسمت دوم این مقاله را در این لینک مطالعه بفرمایید.شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.