انواع سبک رهبری در مدل رفتارشناسی دیسک

1397/08/05 9:47 AM - 11 ماه قبل


انواع سبک های رهبری در مدل های شخصیت شناسی و رفتار شناسی تقسیم بندی های مختلفی دارند. مهمترین موضوع اینست که کدام سبک رهبری مناسب است؟ واقعیت اینست که هر سبک رهبری مزایا و معایب خود را دارد و هر شخصی با توجه به تیپ رفتاری که دارد و موقعیتی که در آن قرار میگیرد میتواند بهترین رهبر برای آن سازمان و یا کارمندان باشد. سوال اکثر افراد این است که من باید چه مدل رفتاری و شخصیتی داشته باشم که بتوانم رهبر خوبی برای کارمندانم باشم؟ واقعیت این است که تیپ های رفتاری فراوانی وجود دارند که همگی آن ها پتانسیل اینکه بتوانند به رهبران و مدیران خوبی در سازمان تبدیل شوند را دارند. 

این فرضیه که یک تیپ شخصیتی و رفتاری به صورت ذاتی بیشتر مناسب رهبری است، در تمامی افراد وجود دارد. ولی در حقیقت، رهبران بزرگ همه نوع تیپ شخصیتی داشته اند.

انواع سبک های رهبری در تست دیسک کدامند؟

افرادی که در 4 تیپ فتاری مختلف تست دیسک قرار می گیرند همگی پتانسیل یک رهبر با کفایت و قدرتمند را دارند. گرچه نحوه رهبری به شکلی که در مدل رفتاری آن ها است، طبیعتاً از فردی به فرد دیگر فرق می کند. اگر به دنبال فردی هستید که برای ترفیع رتبه به مدیریت بهترین گزینه به شمار رود، یا قصد دارید بدانید که کدام سبک رهبری شما است، بهتر است برای شروع شناسایی استعدادهای خاص هر سبک رهبری از تست دیسک کمک بگیرید.

نتیجه انواع سبک رهبری در تست دیسک

اگر در تست دیسک با گزارش کامل در سایت تست و تایپ شرکت کرده اید، گزارش شما به طور کلی به یکی از چهار رنگ زیر گزارش می شود. اگر گزارش شما به رنگ قرمز است جزء تیپ رفتاری تسلط گرا هستید. اگر گزارش شما به رنگ سبز است شما جزء تیپ رفتاری با ثبات هستید. اگر گزارش شما به رنگ زرد است جزء تیپ رفتاری تاثیرگذار هستید. اگر گزارش شما به رنگ آبی است شما جزء تیپ رفتاری وظیفه شناس هستید. در این قسمت به شرح چگونگی سبک رهبری هر تیپ رفتاری می پردازیم.

سبک رهبری مدل تسلط گرا:

چرا یک تیپ شخصیتی تسلط گرا (D) یک رهبر فوق العاده می شود:

افرادی که دارای تیپ شخصیتی D هستند فقط دوست ندارند در مقام مسئول قرار بگیرند، بلکه حتما باید مسئول امور انتخاب شوند. زمانی که آن ها به عنوان رهبر انتخاب می شوند بیشترین محتوای وجودی و بهره وری خود را آشکار می کنند که با توجه به نکات قوت آن ها در تصمیم گیری های سریع، محول کردن وظایف، ایجاد برنامه های عملی و نگاه به امور از یک نمای کلی تر، منطقی است. آن ها افرادی سرسخت، با انگیزه، مصر و شجاع در برابر اختلاف ها و درگیری ها هستند. به عنوان یک رهبر، فرد دارای تیپ شخصیتی D جاه طلب، قدرتمند، نترس، فرمانده است. آن ها در لحظه به دنبال نتیجه گیری هستند و در نتیجه شیوه رهبری آن ها بدون حاشیه، مستقیم و محکم است.

رهبرانی که براساس تست دیسک تیپ شخصیتی D را دارند به دیگران به شکل آمرانه و با اطمینان دستور می دهند. سطح انتظار آن ها از افراد به نحوی است که انگار جزوی از خودشان هستند. زمانی که آن ها دستور می دهند، بدون بحث از فرمان هایشان پیروی می شود. بهترین جنبه ماجرا این است که مدیران و مدیر عاملان دارای تیپ شخصیتی تسلط گرا در برخورد با مشکلات مصمم عمل می کنند و از مقابله با مشکلات سختی که سر راه آن ها ظاهر می شوند هراسی به دل راه نمی دهند.

از رهبران دارای تیپ شخصیتی D می توان به مدیرعامل بازنشسته جنرال الکترونیک جک ولش اشاره کرد.

سبک رهبری مدل تاثیرگذار

چرا یک تیپ شخصیتی تاثیرگذار (I) یک رهبری فوق العاده می شود:

در حالی که رهبران تیپ D به شکل مستقیم و درخواست کننده ای به دیگران دستور می دهند، رهبران تیپ I افراد برونگرایی هستند که با استفاده از جذبه شخصی، کاریزما و اشتیاق درونی افراد را دور خود جمع می کنند. آن ها رهبران مهبرانی هستند که مردم به علت شخصیت رباینده ای که دارند، عاشق آن ها می شوند. رهبران تیپ I در برقراری ارتباط عالی عمل می کنند و از محیط تعاملی لذت می برند و در نتیجه به استادی تمام تیم های قوی و متحدی را به وجود می آورند

رهبران تیپ شخصیتی تاثیرگذار انرژی بدون مرزی دارند و واقعا از همراهی دیگران لذت می برند و طبیعتاً می توانند در افراد اطراف خود انگیزه ایجاد کنند و باعث الهام بخشی آن ها شوند. آن ها افرادی دوست داشتنی و مخاطب های راحتی هستند و اغلب اوقات مشکل را با حس شوخ طبعی خود کوچک نشان می دهند. آن ها قدرت متقاعدکنندگی فوق العاده بالایی دارند و خوش بینی ذاتی آن ها باعث می شود که اطرافیانشان باور کنند که هر چیزی امکان پذیر است.

از رهبران دارای تیپ شخصیتی I می توان به ریچارد برانسون، کارآفرین انگلیسی و موسس گروه ویرجین اشاره کرد

سبک رهبری مدل ثبات گرا

چرا یک تیپ ثبات گرا (S) یک رهبر فوق العاده می شود:

رهبران دارای تیپ شخصیتی S همکاری کننده، ملاحظه نگر و با قدرت ارتباطی بالا هستند. آن ها برای اتحاد کلی گروه ارزش بالایی قائل می شوند و اولویت خود را در ایجاد یک محیط مثبت، همراه با احترام و مفید برای همه، قرار می دهند. رهبران تیپ شخصیتی ثبات گرا به نیازها و سلامت دیگران فوق العاده اهمیت می دهند. آن ها شنونده های خوبی هستند که از ایده های دیگران استفاده می کنند و می توانند به شکل عالی سطح مشکل ایجاد شده در یک محیط استرس آفرین را کاهش دهند.

رهبران تیپ S افرادی آرام، صبور و راحت هستند. آن ها دوست دارند به دیگران احساس راحتی و آرامش ببخشند و از سوی دیگران به شکل افرادی قابل اطمینان و حامی نگریسته می شوند. اگر به دنبال ایجاد یک محیط بانظم و توامان با همکاری هستید، بهتر از یک تیپ S هیچ رهبری قادر به انجام آن نیست.

از رهبران دارای تیپ شخصیتی S می توان به لری پیج از بنیانگذاران موتور جستجوی گوگل اشاره کرد.

سبک رهبری مدل وظیفه شناس

چرا یک تیپ شخصیتی وظیفه شناسی (C) یک رهبر فوق العاده می شود:

رهبران دارای تیپ شخصیتی C افرادی منظم و علمی گرا هستند. آن ها از نقاط قوت خود در تحلیل و برنامه ریزی برای بررسی مشکلات از تمامی جوانب استفاده می کنند و در خصوص محاسبه هرگونه راه حل و عملی که باید انجام شود، به خوبی فکر می کنند. کمال گرایی در ذات آن ها وجود دارد تا باعث شود افرادی که با آن ها کار می کنند از سطح بالایی از استاندارد و تعالی برخوردار شوند.

رهبرانی که براساس نتیجه تست دیسک تیپ شخصیتی C را دارند، در ایجاد جدول زمانی و انجام کارهای ضرب العجلی بهترین هستند و برای دقت اهمیت بالایی قائل می شوند. آن ها از طریق نحوه حل یک مشکل به صورت حساب شده و از روی فکر باعث الهام بخشی اطرافیان خود می شوند تا تصمیماتی با دقت بگیرند و از تمامی جوانب ممکن مشکلات را بررسی کنند.

از رهبران دارای تیپ شخصیتی C می توان به بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت اشاره کرد.

جمع بندی

زمانی که لیستی از مطلوب ترین شاخص های یک رهبر درست می کنید، چه مواردی را در نظر میگیرید؟

انعطاف پذیری؟ قدرت ارتباط؟ نظم دهی؟ رویاپردازی؟ قدرت؟

برای پیدا کردن بهترین رهبر برای شرکت خود (یا تبدیل شدن به بهترین رهبری که می توانید باشید) بهتر است در مورد نیازهای سازمان خود فکر کنید. آیا اداره شما یک محیط آشفته است؟ قرار دادن یک فرد با تیپ شخصیتی کنترل شده یعنی C یا باثبات یعنی S در مقام رهبری به آرام سازی این جو کمک می کند. آیا برای رهبری شرکت خود به فردی نیاز دارید که آن را از طوفان تغییرات مهم به سلامت عبور دهد؟ یک فرد با تیپ شخصیتی I یا D هوشمندانه ترین انتخاب است.

زمانی که در موقعیت رهبری قرار می گیرید، تست دیسک به شما کمک می کند نکات قوت طبیعی خود را که شناسایی کنید که می توانید به آن ها اتکا کنید. ما در سایت تست و تایپ یک سامانه به نام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا راه اندازی کرده ایم که شما میتوانید با بهره گیری از این سامانه افراد را وارد سیستم کنید و پس از تعیین شایستگی های رفتاری و شخصیتی مناسب ترین افراد را انتخاب نمایید. همانطور که در شکل زیر میبینید این سامانه درصد تطابق فرد را با شغل مورد نظر به شما نشان میدهد.


 شما می توانید به راحتی افراد مستعد را در سازمان و یا از بین کاندیداهای شغلی پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.


دیسک مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.