مقایسه تست دیسک با تست MBTI

1397/08/05 10:49 AM - 10 ماه قبل


اگر اصطلاح انگلیسی " DISC vs Myers-Brigg" یعنی مقایسه تست دیسک با تست مایرز بریگز را در گوگل جستجو کنید با بیش از 70 هزار نتیجه روبرو می شوید. مشخص است که افراد زیادی دوست دارند به تفاوت بین این دو تست شخصیت شناسی و رفتارشناسی که بیشترین محبوبیت را دارند، پی ببرند. پس سوال این است، تفاوت های بین تست دیسک با تست MBTI (مایرز – بریگز) چیست؟ ابتدا نگاه سریعی به تست شخصیت شناسی مایرز بریگز می اندازیم.

تست های مدرن MBTI براساس نظریات روانشناسی است که در سال 1921 از سوی کارل یونگ به چاپ رسید. یونگ بر این عقیده بود که رفتار انسانی تحت تاثیر 4 کارکرد روانی شایع قرار می گیرد یعنی: درک مستقیم (شهود)، حس کردن، اندیشه و احساس. اولین تست شخصیت MBTI توسط کاترین کوک بریگز و دختر او ایزابل مایرز بریگز طراحی شد و هدف ابتدایی استفاده از آن کمک به زنان برای ورود به نیروی کاری مناسب در طول دوران جنگ جهانی دوم بود. شیوه امروزی استفاده از تست MBTI برای اولین بار در سال 1962 منتشر شد.

از نظر نحوه آزمون، در تست مایرز بریگز از شرکت کنندگان خواسته می شود به یک سری سوال (تا 112 سوال) پاسخ دهند. طراحی این سوالات به نحوی است که نشان دهد شخصیت فرد آزمون دهنده در کدام یک از 4 گروه دوتایی زیر قرار می گیرد:

  • برونگرا یا درونگرا (چطور حواس خود را متمرکز می کنید.)
  • حسی یا شهودی (چطور اطلاعات را پردازش می کنید.)
  • متفکر یا احساسی (چطور تصمیم گیری می کنید.)
  • قضاوتی یا ادارکی (نحوه تعامل شما با دنیا.)

براساس جواب های فرد به سوالات تست شخصیت MBTI، هر کدام از این 4 گروه اولویت های فرد را منعکس می کنند. به عبارت دیگر، فرد برونگرایی یا درونگرایی، حسی یا شهودی، تفکر یا احساس، قضاوت را ادراک را ترجیح می دهد. نتیجه این است که فرد در یکی از 16 تیپ شخصیتی گوناگون قرار داده می شود. تیپ های شخصیتی با استفاده از 4 حرف عنوان گذاری می شوند که گرایش فرد ازمون دهنده را به هر کدام از 4 گروه دوتایی نشان می دهد. یعنی شخصیت فرد عنوانی دریافت می کند که تیپ شخصیتی او را نشان می دهد مانند “ESFP,” “ISFJ,” “ENTP” و غیره.

نتایج به افراد کمک می کنند خود را کامل تر بشناسند. به عنوان مثال، یک تیپ شخصیتی ISFP "هنرمند" نامیده می شود. زمانی که فرد بداند شخصیت او ذاتاً به گرایش های هنری اشاره می کند، درک شغل‎ هایی که باید دنبال کند آسان تر می شود. هم چنین به افراد کمک می شود از رفتار متداول دردسرآفرین که به واسطه تیپ شخصیتی رخ می دهد دوری کنند و راهکارهایی را برای ارتباط موثرتر با دیگران شکل دهند.

با نگاه به خلاصه مطالبی که در مورد اصول تست شخصیت MBTI گفته شد، مشخص است که آزمون مایرز بریگز چندین شباهت مهم با تست دیسک دارد.

تست MBTI با آن که نتیجه تحقیقات کارل یونگ است، ولی تست دیسک براساس نظریات ویلیام موتون مارستون شکل گرفته است. هم یونگ و هم مارستون در حوزه های مشابهی تخصص داشتند (یونگ یک روانپزشک و مارستون یک روانشناس بود)، و هر دو تحقیقات فراوانی در زمینه رفتار انسانی انجام داده و به چاپ رسانده بودند. هم یونگ و هم مارستون در یک عصر زندگی می کردند و تحقیقات مهمی به چاپ رساندند که در دهه 20 تست شخصیت شناسی دیسک و MBTI را به همگان معرفی کرد.

هر دو تست دیسک و MBTI ابزار سنجشی هستند که طراحی آن به دست آوردن آگاهی در مورد شخصیت و رفتار است. هر دو به شدت محبوب بوده و توسط افراد، سازمان‎ ها، موسسات و شرکت های مختلف در جهان استفاده می شوند. گرچه بین تست شخصیت شناسی دیسک و MBTI چند تفاوت بارز وجود دارد از جمله:

  • سوالات تست دیسک به نسبت MBTI کمتر است (معمولا تست دیسک 20 تا 30 سوال دارد، در حالی که اکثر تست های MBTI تا 112 سوال دارند)
  • تست شخصیت MBTI افراد را در 16 تیپ شخصیتی قرار می دهد، در حالی که تست شخصیت شناسی دیسک به طور کلی 4 تیپ شخصیتی را بیان می کند (تسلط، تاثیرگذاری، ثبات و وظیفه شناس)
  • تست مایرز بریگرز فرض می کند که شخصیت ثابث بوده و بعید است تغییر یابد، در حالی که آزمون دیسک بیشتر این احتمال را مطرح می کند که موقعیت ها و محیط های مختلف ممکن است باعث بروز ویژگی های شخصیتی متفاوتی در افراد شوند
  • تست مایرز بریگز تا حد زیادی شاخصی برای تفکر داخلی یک فرد به شمار می رود، در حالی که طراحی آزمون دیسک به نحوی است که بررسی می کند شخصیت چه رفتار خارجی به همراه می آورد

به طور کلی، تست شخصیت MBTI یک ابزار سنجشی خوب برای افرادی است که به دنبال خودآگاهی می گردند. نتایج آزمون مایرز بریگز بسیار شخصی است و معمولا اطلاعات زیادی در رابطه با ذات اصلی یک فرد آشکار می کند. گرچه این امر ظاهرا برتری این تست به نسبت آزمون دیسک است ولی می تواند در حقیقت یک نقطه ضعف نیز به شمار رود. چون MBTI تستی عمیقا شخصی است و براساس حجم اطلاعات زیادی که پرسش های MBTI آشکار می کنند، افرادی که در این آزمون شرکت می کنند برای در میان گذاشتن نتایج این تست با دیگران احساس خوبی ندارند. این امر باعث می شود که استفاده از تست MBTI در محیط های عمومی مانند یک شرکت، سازمان یا فضای کسب و کار دشوار شود. چون تست شخصیت شناسی اغلب اوقات برای ایجاد تیم، فعالیت های تیمی سرگرم کننده به دور از محیط کار، آموزش کارمندان، جلسات فروش و دیگر گردهم آیی های عمومی استفاده می شود، تست شخصیت شناسی مایرز بریگز می تواند مشکل آفرین باشد. زمانی که فرد آزمون دهنده از قبل می داند که نتایج آزمون او با دیگران در میان گذاشته می شود، این امر هم چنین می تواند باعث ایجاد فشاری شود که فرد را مجبور کند به نحوی به سوالات جواب دهد که بیشترین تاثیر را بر روی دیگران بگذارد. دستکاری پاسخ ها اعتبار نتایج آزمون را زیر سوال می برد و در نتیجه انجام آن را بی فایده می کند.

هم چنین، زمانی که تست شخصیت MBTI برای یک کاربرد عمومی (به عنوان مثال آموزش کارمندان) استفاده می شود، افرادی که در این آزمون شرکت می کنند اغلب اوقات نمی توانند از شناسه شخصیتی خود اطلاعات مفید را به دست آورند. با توجه به 16 تیپ شخصیتی و سرنام های مختلف که اغلب گیج کننده هستند، زبان بیان MBTI اغلب اوقات بسیار سریع از حافظه افراد معمولی پاک می شود. خیلی زیاد رخ داده است با جملاتی از این دست روبرو می شویم "من چند ماه قبل در یک آزمون شخصیت شناسی MBTI شرکت کردم. فکر کنم نتیجه تست من تیپ شخصیتی EN...؟ EMFJ؟؟ یا IMFJ بود؟

تست دیسک در سوی دیگر ماجرا است که تمامی مزیت های تست MBTI را ولی با یک ظاهر کاربرپسندتر دارد. سرواژه "دیسک" را به راحتی می توان به خاطر سپرد و بنابراین بر روی کاربران تاثیر طولانی تری می گذارد. معمولا افرادی که این آزمون را انجام می دهند نتایج تست خود را تا سال ها بعد به یاد می سپارند.

هم چنین، چون تست شخصیت شناسی دیسک به هر محیطی که به هنگام شرکت در تست در ذهن دارید، خاص است نتایج به مانند تست MBTI شخصی یا خصوصی نیست. افراد راحت تر نتایج تست دیسک خود را با سایرین در میان می گذارند و اطمینان دارند با آن که نتایج این آزمون ممکن است شخصیت کاری آن ها را نشان دهد، ولی خود حقیقی و باطنی آن ها دست نخورده باقی می ماند و به حریم شخصیتی آن ها تجاوز نمی شود.

به طور کلی، تست شخصیت شناسی دیسک و MBTI هر دو فراوان استفاده می شوند و روش های معتبری برای ارزیابی شخصیت یک فرد به شمار می روند. تست MBTI برای افرادی بهتر است که دوست دارند دانش عمیقی نسبت به روان و شخصیت اصلی خود به دست آورند. به همین علت، دانشجویان روانشناسی و روانپزشکی اغلب اوقات در کلاس های دانشگاه خود از تست MBTI به عنوان یک تمرین تئوری استفاده می کنند. 

نتایج تست دیسک به مانند MBTI مفید هستند ولی در زمان کوتاه تری می توان این آزمون را کامل کرد و تاثیر طولانی تری به نسبت MBTI می گذارد و بنابراین برای مکان های عمومی انتخاب بهتری است، یعنی محل هایی که نتایج با دیگران در میان گذاشته می شود. علاوه بر این، تسلط بر درک تست شخصیت شناسی دیسک به نسبت MBTI ساده تر است و کاربردهای سرراست تری دارد.

این گفته ها به این معنا نیست که هیچ کسب و کاری از آزمون MBTI استفاده نمی کند یا جدا از خود ارزیابی کاربردهای دیگری ندارد. بسیاری از افراد با MBTI به موفقیت دست پیدا کرده اند. ابزار با ارزشی که پیشینه طولانی و قابل احترامی همانند با تست دیسک دارد. گرچه، اگر به دنبال استفاده از یک ابزار شخصیت شناسی در محیط کار هستید، یا به دنبال یک روش سنجش شخصیت می گردید که بتوان سریعاً آن را فرا گرفت و به آسانی به کار برد، دیسک انتخاب منطقی تری است.


mbti (ام بی تی آی) دیسک منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.