تحلیل تیپ های شخصیتی متفاوت در فرآیند استخدام

1397/09/17 1:54 PM - 11 ماه قبل


عملکرد مسئولین استخدام همواره برخلاف چیزی که فکر می کنند در شناسایی کاندیدای با بالاترین پتانسیل خوب نیست. برای رفع این مشکل از تکنیک های مختلفی می توان استفاده کرد که ما در این مطلب مناسب ترین آن ها را بیان می کنیم.

مشکل با احساس اولیه

برای هر کاندیدایی، تاثیر اولیه ای که بر روی مصاحبه گر خود برجا می گذارد .ولی یک مسئول استخدام در زمان مصاحبه یک کاندیدای بالقوه تا چه حد باید به غریزه و احساس اولیه خود اعتماد کند؟ رد کردن یک کاندیدا با وجود توانایی آشکاری که دارد، می تواند خودخواهانه یا کوته نگری به شمار رود، به خصوص زمانی که نظر دیگر مسئولین سازمان را جویا نشود. دنیای تجارت روز به روز بیشتر به این قضیه پی می برد که درست نیست تصمیم گیری های مهم یک کسب و کار توسط یک فرد گرفته شود. اگر در همین مراحل بسیار ابتدایی فرآیند ارزیابی کاندیدا یک استعداد کاری خوب نادیده گرفته شود، شرکت ها دائما فرصت های بزرگ را از دست خواهند داد.

رزومه هایی که کاندیداها برای شرکت ها میفرستند، دیدگاه شفافی نسبت به به اهداف مستقیم یک کاندیدا به وجود می آورند. گرچه، آن ها الزاماً به شکل دقیقی شخصیت یک کاندیدا را ترسیم نمی کنند. اغلب اوقات با درک انگیزه های کارمندان فعلی شرکت می توان افراد با پتانسیل را از بین سبد استعداد شناسایی و به دنبال آن فردی را استخدام کرد که شناسه شخصیتی و اهداف او با کارمندان بسیار موفق شرکت مطابقت داشته باشد.

تقویت فرآیند استخدام نیروهای جدید با استفاده از تجزیه و تحلیل شخصیتی

اگر تا به حال با مفهوم تجزیه و تحلیل شخصیتی آشنا نشده اید، شاید بهتر است به آن اشاره ای کنیم. این اصطلاح به صورت گسترده به استفاده شرکت ها از داده ها برای درک بهتر پتانسیل کارمندان و کاندیداها اشاره می کند. با آگاهی از تیپ شخصیتی افراد، شاخص های عملکرد و اهداف آینده، یک شرکت می تواند به شکل موثرتری افراد را در موقعیت های شغلی قرار دهد و باعث رشد آن ها شود. در نهایت، این قضیه باعث می شود کارمندان تعهد بیشتری نسبت به شرکت در خود حس کنند، از سطح اصطکاک بین آن ها و شرکت کاسته شود و افرادی با عملکرد بالا در کسب و کار رشد پیدا کنند.  

شرکت ها می توانند در اوایل مرحله فرآیند استخدام با جمع آوری داده ها در مورد شخصیت افراد، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنند. ارزشیابی اولیه شیوه و رفتار و توانمندی های افراد می تواند این اطمینان را به وجود آورد که آن ها با پیش نیازهای فرهنگ یک شرکت همخوانی دارند و به پیش بینی عملکرد اولیه شان در آن وظیفه شغلی کمک کند. بدون این اطلاعات، احتمال انتخاب نادرست افراد از سوی شرکت ها بیشتر می شود یا آن ها به صورت منفعلانه کارمندانی را استخدام می کنند که اهداف کوتاه مدت شرکت را برآورده می سازند.

کمی یا کیفی؟ 

با این حال، بدون توجه به توانایی داده ها در پیش بینی، سنجش و شناسایی استعداد، در بین مسئولین منابع انسانی روش های کیفی بیشتری مشترک باقی می ماند. تجربه زیسته (Lived experience) چیزی است که همه ما مشترک با دیگران در خود داریم و به شکل معناداری بهتر با آن ارتباط برقرار می کنیم تا نمایش عددی یک توانایی. تاثیر اولیه شخصیت یک کاندیدا بر روی مسئول استخدام ممکن است بهترین قضاوت او را در مورد تناسب کاندیدا با فرهنگ یک سازمان در پی داشته باشد و اغلب اوقات انجام یک مصاحبه شغلی مناسب ترین راه برای تعیین صلاحیت کاندیداها محسوب می شود.  

گرچه، دپارتمان منابع انسانی در هر سازمانی در برهه ای کاملاً موفق عمل نمی کند، خواه کاهش کارآمدی و قوا است یا کمبود مهارت یا کاهش انگیزه. به جای عوض کردن مسئول استخدام، از داده ها استفاده و در اختیار آن ها اطلاعاتی را قرار دهید که برای رفع این نقص ها به آن ها نیاز دارند.

بعد از عقد قرارداد

جالب است بدانید آزمون های استخدامی می توانند ویژگی های شخصیتی پیچیده تر کاندیداها را مانند رفتار و منش آن ها نسبت به کار تیمی، جدیت و تصمیم در انجام کارها و سطح خلاقیت نشان دهند. به جای این که این آزمون ها به سادگی تنها تناسب یک کاندیدا با وظیفه شغلی را نشان دهند، می توانند نحوه عملکرد آن ها در ماه های اولیه استخدامشان را مشخص و حتی تعیین کنند آن ها برای سازگاری با نقش شغلی خود به چه نوع پشتیبانی نیاز دارند.

سامانه مدیریت استعداد نوتریکا بستری را برای تطبیق شغل با شاغل فراهم آورده است که شما با استفاده از آن می توانید شایستگی های مورد نیاز یک شغل را بسنجید و درصد تطبیق کاندیداها با آن را بیابید. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از این سامانه با ما در تماس باشید. 

به زودی استفاده از روش تجزیه و تحلیل شخصیت و دیگر تکنیک های مبتنی بر داده ها به بخشی از ارزیابی صلاحیت و یک بخش کامل از تکنیک های سنتی استخدام تبدیل خواهد شد. روز به روز برای فرستادن کاندیداهای باصلاحیت تر به مرحله مصاحبه بیشتر از داده ها استفاده خواهد شد که از تعداد استخدام های اشتباه می کاهد و به شرکت ها کمک می کند حامی رشد کارمندان خود در کسب و کارشان به شمار روند. برای در اختیار داشتن این ابزار قدرتمند با ما در تماس باشید.  


شخصیت شناسی مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا مدیریت استعداد منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.